Naga MarketsCzy dane z FEDu rzeczywiście wyciekały przed oficjalną publikacją?
Czy dane z FEDu rzeczywiście wyciekały przed oficjalną publikacją?

Czy dostęp do poufnych FED informacji przed ich udostępnieniem jest możliwy? Według prowadzonego właśnie dochodzenia wszystko wskazuje, że tak. Istnieją „solidne dowody”, że inwestorzy przez lata uzyskiwali wczesne sygnały odnośnie stóp procentowych FEDu wykorzystując je do zawierania transakcji zanim dokonała tego pozostała część rynku.

Badanie w tej sprawie pokazało, że w przedziale od września 1997 roku do czerwca 2013 zaobserwowano nienaturalnie duże ruchy cenowe i różnice w zamówieniach zakupowych oraz sprzedażowych, które były: „statystycznie istotne i posiadały kierunek zgodny z dużymi niespodziankami w polityce monetarnej”.Przeciek informacji miał następować w okienku pomiędzy przesłaniem oświadczeń FEDu do agencji prasowych, a zgodą na ich upublicznienie.

„Mocno szacunkowe obliczenia wskazują, że wygenerowane w ten sposób zyski mieszczą się w przedziale 14-256 milionów dolarów i dotyczą jedynie czterech rynków, które do tej pory udało nam się zbadać”

W odpowiedzi rzecznik prasowy Banku Rezerw Federalnych – Joe Pavel – stwierdził, że FED „ulepszył swoje procedury zabezpoieczeń w październiku zeszłego roku, aby lepiej chronić informacje przed zbyt wczesną publikacją. Wcześniej FED podawał po prostu czas, w którym media mogą publikować poszczególne informacje. Obecnie natomiast stosowany jest „lockup” – jego zakończenie uruchamia proces wymiany informacji i publikacji danych.”

Według luźnych szacunków traderzy mogli zarobić nawet 250 mln USD
Według luźnych szacunków traderzy mogli zarobić nawet 250 mln USD

Praca przygotowana przez zespół Singapore Managament University w składzie Gennaro Bernile, Jianfeng Hu oraz Yuehua Tang zauważył, że nieprawidłowości pojawiały się zazwyczaj na 15 minut przed oficjalną publikacją danych.

Co ciekawe wspomniane anomalie rynkowe występowały jedynie przed publikacją danych FEDu odnośnie zmiany w dotychczasowej polityce monetarnej (stopy procentowe, skup aktywów, itp.). Analiza informacji publikowanych przez Biuro Statystyki Pracy lub Biuro Analiz Ekonomicznych (miesięczne zatrudnienie, inflacja, PKB) nie wskazała żadnych nieprawidłowości.

Czy proceder ten ma miejsce obecnie? Według zapewnień FEDu nie jest to możliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że pewna część traderów przez okres ostatnich 16 lat – jeszcze do zeszłego roku – uzyskiwała dostęp do poufnych informacji Banku Rezerw Federalnych przed pozostałymi uczestnikami rynku.

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here