Naga MarketsNotowania walut USD, EUR, GBP, JPYDane CFTC pokazują, że zagregowane pozycjonowanie USD względem G10 znajduje się na neutralnym terytorium po kolejnym tygodniu ograniczania pozycji krótkich, podczas gdy pozycje spekulacyjne na DXY znajdują się teraz na długim terytorium netto. Euro i funt to jedyne dwie waluty z pozycją długą netto wyższą niż 10% otwartych pozycji, podczas gdy waluty surowcowe są bliżej neutralnego terytorium, zauważają analitycy z ING.

  • Pozycje krótkie na dolarze zostały zredukowane z poziomu 19% do zaledwie 2%
  • Dolar amerykański mógł już przesunąć się na długie terytorium netto
  • We wszystkich walutach G10, z wyjątkiem jena, długie pozycje netto spadły w stosunku do dolara

Kurs dolara: shorty na USD kurczą się przez 12 tygodni z rzędu

Według danych CFTC łączne krótkie pozycje netto na dolarze w porównaniu z raportowanymi walutami G10 (tj. G9 z wyłączeniem korony norweskiej i korony szwedzkiej) zostały zredukowane dwunasty tydzień z rzędu w tygodniu kończącym się 6 kwietnia. Shorty netto USD są teraz na poziomie zaledwie 2% (drastyczny ruch od szczytu 19% w dniu 19 stycznia).

Te artykuły również Cię zainteresują
CFTC, Macrobond, ING

Na tym etapie dolar stracił całą swoją „przewagę” pozycjonowania, mając neutralną pozycję spekulacyjną, co sugeruje, że nie powinniśmy już widzieć wzrostów dolara w stosunku do większości walut G10 wywoływane redukcją pozycji krótkich. Co ciekawe, alternatywna miara pozycjonowania USD – spekulacyjne pozycje netto na indeksie dolara amerykańskiego ICE (DXY) – sugeruje, że dolar mógł już przesunąć się na długie terytorium netto, jak pokazano na poniższym wykresie – napisano w raporcie ING.

CFTC, Macrobond, ING

Euro i funt to jedyne waluty z pozycjami pro-wzrostowymi powyżej 10%

W tygodniu kończącym się 6 kwietnia we wszystkich walutach G10, z wyjątkiem mocno wyprzedanego japońskiego jena, długie pozycje netto spadły w stosunku do dolara. Największą zmianę pozycjonowania odnotowano na dolarze australijskim, gdzie pozycja długoterminowa wyniosła -6% otwartych pozycji, oraz na funcie szterlingu (-3,7%). Pozycjonowanie długie netto EUR/USD odnotowało bardziej ograniczony spadek (-1%).

Waluty towarowe – wraz z frankiem szwajcarskim – są teraz bardzo blisko neutralnej pozycji w stosunku do dolara, a ich pozycje długie netto są warte mniej niż 10% otwartych pozycji. Wskaźniki pozycji dolara nowozelandzkiego i franka szwajcarskiego są nieznacznie powyżej swoich średnich z pięciu lat, chociaż mieszczą się w jednym paśmie odchylenia standardowego.

Euro (+11%) i funt (+14%) to dwie waluty wykazujące pozycję długą netto wartą więcej niż 10% otwartych pozycji. Jednocześnie należy zauważyć, że pozycjonowanie EUR znajduje się w obrębie jednego pasma odchylenia standardowego.

Tego samego nie można powiedzieć o funcie, ale niejednokrotnie podkreślaliśmy, że pozycjonowanie GBP było w ostatnich latach przeważnie wypaczone na krótką stronę netto ze względu na czynnik niepewności związany z Brexitem, który nie jest już częścią równania. W związku z tym uważamy, że GBP nie jest nadmiernie wykupiony. Nawiasem mówiąc, spadek kursu spot GBP w zeszłym tygodniu (szczególnie w środę, 7 kwietnia, a więc nie jest odzwierciedlony w raporcie CFTC)) mógł spowodować kolejny spadek pozycji funta szterlinga netto, czyniąc go jeszcze bardziej zrównoważonym – podsumowano.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin kurs wykres | kurs biomed lublin | giełda lotos | co to jest blika |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here