Naga MarketsNotowania walut USD, EUR, GBP, JPYDane CFTC odnotowały największy tygodniowy spadek pozycji na jenie japońskim od dekady, wart 30% otwartych pozycji. Pozycjonowanie netto jena jest teraz poniżej średniej z pięciu lat na terytorium wyprzedaży. Pozycjonowanie netto CHF i NZD również znacząco spadło. Tymczasem wydaje się, że dolar amerykański ma bardziej zrównoważoną pozycję, a tym samym mniejszą ochronę w przypadku wystąpienia nowego trendu spadkowego.

  • Największy tygodniowy spadek pozycji netto jena od 2011 r.
  • Krótkoterminowe perspektywy dla JPY pozostają ściśle powiązane z dynamiką rentowności w USA
  • Dolar będzie miał dużo miejsca na wznowienie spadkowego trendu

Kursy walut. Spekulanci mocno stawiają na słabość jena

Dane o pozycjonowaniu CFTC za tydzień kończący się 16 marca pokazały największy tygodniowy spadek pozycji netto jena od 2011 r. Wzrost rentowności w USA w połączeniu z pewną odpornością na globalne nastawienie do ryzyka stworzył wrogie środowisko dla jena w 2021 r. Można zaobserwować stały spadek pozycji netto na tej walucie w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Te artykuły również Cię zainteresują
CFTC, Macrobond, ING

Wcześniej podkreślaliśmy, w jaki sposób wyraźne słabsze wyniki JPY na rynku kasowym w I kw. 2021 r. sugerowały, że pozycjonowanie rynkowe prawdopodobnie przesunęło się na krótką strefę netto. W tygodniu kończącym się 16 marca, shorty JPY gwałtownie wzrosły, a ilość długich kontraktów spadła o prawie połowę (jak pokazano na poniższym wykresie). Rezultatem był spadek pozycji netto o wartości 30% otwartych pozycji. Pozycja netto w JPY znajduje się obecnie na obszarze głęboko wyprzedanych, przy -27% otwartych pozycji, najniższym od roku – napisano w raporcie ING.

CFTC, Macrobond, ING

Po kolejnym tygodniu wyraźnych słabych notowań amerykańskich obligacji, krótkoterminowe perspektywy dla jena pozostają ściśle powiązane z dynamiką rentowności w USA. Jednak nadmiernie rozciągnięta krótka pozycja netto oznacza zwykle ograniczone ryzyko spadku waluty.

Kurs dolara (USD) coraz mniej wyprzedany

Nadal uważamy, że wzrost rentowności w USA powinien być kontynuowany w bardziej kontrolowany sposób w II kw. 2021 r., ponieważ rynki mogą zacząć czuć się swobodnie z poziomami rentowności odpowiadającymi oczekiwaniom inflacyjnym. Biorąc pod uwagę, że Rezerwa Federalna pozostanie gołębia pomimo skoków inflacji i refleksyjnej narracji wspierającej nastroje związane z ryzykiem, uważamy, że dolar będzie miał dużo miejsca na wznowienie spadkowego trendu – podkreślono w raporcie.

Zagregowane pozycjonowanie dolara względem walut G10 przesunęło się w kierunku neutralnych poziomów, wzrastając z -12,5% do -8,5% w tygodniu kończącym się 16 marca. Obecnie znajduje się z powrotem w swoim paśmie odchylenia standardowego (jak pokazano na poniższym wykresie), który zwykle zawiera wartości, które nie są uważane za „ekstremalne”.

CFTC, Macrobond, ING

W przypadku wystąpienia kolejnej fali spadkowej na dolarze opór powinien być niewielki, przynajmniej z perspektywy pozycjonowania – podsumowano.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax futures notowania | pgnige notowania | kurs dolara prognozy | gpw spółki |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here