Naga MarketsNiedawne osłabienie euro i jena zostało potwierdzone przez topniejące pozycje długie netto na tych walutach w stosunku do dolara. Jednoczenie dane o pozycjonowaniu CFTC potwierdzają, że JPY nie jest już wykupiony, a krótkie pozycje ponownie zaczęły się akumulować. Pomimo, że shorty netto USD uległy redukcji, dolar nadal pozostaje na obszarze wyprzedaży.

  • Zagregowane pozycje dolara netto w stosunku do walut G10 osiągnęły poziom -12% otwartych pozycji
  • Jeśli trend niedźwiedzi na dolarze powróci w drugim kwartale, będzie więcej miejsca na narastanie dolarowych shortów
  • W tygodniu kończącym się 9 marca euro i jen odnotowały największe straty w długich pozycjach od początku roku

Kurs dolara: redukcja shortów na USD przez siódmy tydzień z rzędu

Dane CFTC wykazały kolejny spadek krótkich pozycji netto na dolarze w tygodniu 3-9 marca. Zagregowane pozycje dolara netto w stosunku do walut G10 rosły przez siódmy tydzień z rzędu, osiągając -12% otwartych pozycji, najwyższy poziom od czterech miesięcy. Obcinanie dolarowych shortów było zgodne z ruchami na rynku Forex – USD zyskał w tygodniu kończącym się 9 marca, a indeks DXY wzrósł o 1,3%.

Te artykuły również Cię zainteresują
CFTC, Macrobond, ING

Jak pokazano na powyższym wykresie, zagregowane pozycjonowanie dolara nie znajduje się już na dole pięcioletniego zakresu. Mimo to pozostaje poniżej dolnej granicy swojego standardowego przedziału odchylenia, co sugeruje, że pomimo ostatnich korekt, od 9 marca pozostaje dość wyprzedany.

To z kolei oznacza, że ​​dolar może nadal korzystać z efektu wyrównywania pozycji w perspektywie krótkoterminowej. Jednocześnie, jeśli trend niedźwiedzi na dolarze powróci w drugim kwartale (który jest naszym scenariuszem bazowym), zapewne będzie więcej miejsca na narastanie dolarowych shortów po drodze – napisano w raporcie ING.

Kurs euro i jena: spadki pogłębione przez redukcję pozycji długich

W tygodniu kończącym się 9 marca euro i jen odnotowały największe straty w długich pozycjach od początku roku. Zarówno EUR, jak i JPY znajdowały się blisko szczytu swoich zakresów pozycji netto na początku roku, co czyni je podatnymi na pewną redukcję pozycji. Spośród tych dwóch walut jen odnotował największy spadek w ciągu tygodnia (-7,1%) i nie wykazuje już oznak wykupienia, a jego pozycja jest teraz neutralna.

Utrzymujące się słabe wyniki obligacji amerykańskich, które mogą się utrzymywać w najbliższym czasie, sugerują, że jen prawdopodobnie przejdzie teraz na krótką pozycję netto. Od 9 marca była to waluta G10 z najniższą pozycją netto w stosunku do USD – dodano.

Co ciekawe, podczas gdy spadek pozycji EUR był raczej wynikiem zamykania długich pozycji, jen faktycznie odnotował znaczny wzrost spekulacyjnych krótkich pozycji (jak pokazano na poniższym wykresie), które są obecnie najwyższe od roku.

CFTC, Macrobond, ING

–  Może to wskazywać na to, że rynki spodziewają się, iż połączenie rosnących rentowności i globalnego apetytu na ryzyko będzie nową normą w nadchodzących miesiącach i dlatego inwestorzy zwiększają swoje zakłady typu short na japońską walutę, która może być jedną z najbardziej wrażliwych na taki scenariusz – podkreślono.

Pozycjonowanie EUR/USD pozostaje w obszarze długich pozycji netto, ale przesunęło się do zakresu jednego odchylenia standardowego, co sugeruje, że nie jest już nadmiernie rozciągnięte w porównaniu do historycznych notowań.

Jest prawdopodobne, że podobny efekt long squeeze uderzył również we franka szwajcarskiego, ale dane CFTC mają tendencję do pokazywania ruchów CHF w pozycjonowaniu z opóźnieniem, a ruchy z tygodnia na tydzień okazały się zbyt zmienne (i niezwiązane z rzeczywistą dynamiką rynku), by uznać je za wiarygodne – podsumowano.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji orlen | cd projekt | ropa wti kurs | kurs jsw |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here