Naga MarketsDane CFTC do dnia 9 lutego pokazują, że spekulanci znacząco zwiększają swoje zwyżkowe pozycje na funcie szterlingu, ponieważ rosną nadzieje na ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii i jednocześnie maleje szansa na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Tymczasem pozycja na EUR/USD pozostała niezmieniona, podczas gdy rynki nadal zmniejszały swoje pozycje długie na jenie japońskim w wyniku rosnących rentowności w USA.

  • Najnowsze dane pokazują pozycjonowanie w EUR przy +21% i w USD przy -16% otwartych pozycji
  • Poprawa sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii będą nadal pomagać funtowi w nadchodzących miesiącach
  • Negatywna korelacja z rentownością amerykańskich obligacji skarbowych okazała się być największym czynnikiem osłabiającym japońską walutę

Kurs dolara (USD): pozycja „greenbacka” pozostaje niezmieniona

Dane CFTC na temat pozycjonowania spekulacyjnego pokazują, że zagregowane pozycjonowanie dolara w stosunku do G10 (tj. G9 z wyłączeniem korony norweskiej i korony szwedzkiej) zmieniło się tylko nieznacznie w tygodniu zakończonym 9 lutego. Nastąpiło to po tygodniu, w którym krótkie pozycje netto na USD zostały znacznie zmniejszone, zwłaszcza w stosunku do euro. Najnowsze dane pokazują pozycjonowanie w EUR przy +21% otwartych pozycji i zagregowane pozycjonowanie w USD przy -16% otwartych pozycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: CFTC, ING

Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni dolar ponownie znalazł się pod presją spadkową, w nadchodzących tygodniach ponownie możemy zaobserwować spadek kursu dolara. Jak miało to miejsce wiele razy w ciągu ostatniego roku, może wystąpić opóźnienie między zmianą danych dotyczących pozycji CFTC, a rzeczywistą dynamiką rynku – napisano w raporcie ING.

Kurs funta (GBP) zyskuje na lepszych nastrojach w Wielkiej Brytanii

Tymczasem funt jest drugą najlepiej prosperującą walutą (po NOK) w G10 w 2021 r. i wzrósł o 1,7% w stosunku do dolara i 2,3% w stosunku do euro. W tygodniu kończącym się 9 lutego pozycja GBP podskoczyła, osiągając 11-miesięczne maksima w stosunku do dolara.

Pozycje GBP netto wzrosły szczególnie w tygodniu kończącym się 9 lutego po wykazaniu ograniczonej zmienności od początku roku. To wskazuje, że spekulanci zmniejszyli krótkie pozycje wraz z malejącym ryzykiem ujemnych stóp w Wielkiej Brytanii.

Spodziewamy się, że poprawa sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii będą nadal pomagać funtowi w nadchodzących miesiącach, a zatem oczekujemy dalszego wzrostu wartości długich pozycji netto w GBP. Pomimo, że pozycje długie na funcie wydają się być nadmiernie rozciągnięte w porównaniu z ostatnimi dwoma latami, należy pamiętać, że brytyjska waluta nie musi już dyskontować niepewności związanej z Brexitem – dodano.

Kurs jena: nastroje do JPY zmiażdżone przez rosnące rentowności UST

Jednocześnie jen był najgorszą walutą 2021 r., a jego negatywna korelacja z rentownością amerykańskich obligacji skarbowych okazała się być największym czynnikiem osłabiającym japońską walutę. Pozycjonowanie prawdopodobnie również odegrało istotną rolę, ponieważ JPY był jedną z najczęściej wykupionych walut w strefie G10 pod koniec ubiegłego roku i borykał się z najszerszą jak dotąd długoterminową utratą wartości (około 6% otwartych pozycji) .

Patrząc w przyszłość, nasz zespół ds. stóp procentowych dostrzega dalszy wzrost rentowności i bardziej stromą krzywą dochodowości w USA. Dodając słaby popyt na bezpieczne przystanie, gdy globalne ożywienie nabiera tempa, oczekujemy spadku długich pozycji netto na jenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że JPY jest nadal mocno wykupiony (+19% otwartych pozycji) – podsumowano.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw notowania | prognozy giełdowe 2020 | kurs akcji orlen | dolar online |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here