Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) spadł najmocniej od marca! Politycy EBC z odmiennym podejściem do reakcji na kryzysEuropejski Bank Centralny (EBC) wkracza w szczególnie trudną fazę reakcji na kryzys. Rynki finansowe ustabilizowały się, a gospodarka znów się rozwija, ale odbicie jest nierównomierne przy inflacji, która spada poniżej zera. Wpompowanie zbyt dużej płynności grozi destabilizacją systemu finansowego, jeśli jednak Bank zrobi zbyt mało, ożywienie może się załamać. Poszczególni politycy EBC zdają się mieć różne podejście do kwestii dalszych bodźców.

  • Politycy EBC podzielili się na dwa obozy
  • Jedni opowiadają się za dalszym luzowaniem polityki pieniężnej
  • Drudzy z kolei wolą poczekać i reagować na dane z gospodarki 

Dwa obozy polityków EBC

W minionym tygodniu członek zarządu EBC Fabio Panetta mówił, że ryzyko nadmiernej reakcji polityki pieniężnej jest znacznie mniejsze aniżeli polityka zbyt nieśmiała lub zbyt powolna. Podobnego zdania jest główny ekonomista Philip Lane, który zasugerował, że należy zrobić więcej, aby ożywić inflację, nawet jeśli najgorszy czas z kryzysu gospodarczego jest już za nami.

Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Odmiennego zdania jest natomiast Yves Mersch z EBC, który widzi zmniejszenie ryzyka spadków. Co więcej, Mersch powiedział, że ogromna poprawa perspektyw powinna wywołać “odwrotność” luzowania polityki pieniężnej. Podobne poglądy może prezentować szef Bundesbanku Jen Wiedmann oraz prezes austriackiego banku centralnego Robert Holzman.

– Praca w środowisku z utrzymującą się niepewnością jest bardzo trudna. Problem z nieporozumieniami i kompromisami polega na tym, że nie doprowadzą one do zdecydowanej reakcji politycznej w porównaniu z sytuacją, w której panuje jednomyślność – powiedział Piet Christiansen, główny strateg w Danske Bank.

Większość ekonomistów przewiduje, że program pandemicznego skupu aktywów zostanie rozszerzony w tym roku, prawdopodobnie w grudniu, kiedy zostaną opublikowane nowe prognozy gospodarcze. Każdy znak wskazujący na to, że nie dojdzie do jego rozszerzenia, może wywołać niepokój inwestorów, który zaostrzy warunki finansowe.

Kurs euro spadł najmocniej od marca

Notowania pary walutowej EUR/USD w zeszłym tygodniu osunęły się o 1,77 proc. Był to największy tygodniowy spadek od marca br. W ramach przeceny pokonany został obszar wsparcia przy 1,1700.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Zamknięcie tygodnia miało miejsce w okolicach 1,1628 skąd niewiele brakuje do przetestowania okrągłego poziomu 1,16 USD. W przypadku odbicia, opór stanowić może przełamane wsparcie przy 1,17 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here