Naga MarketsMercedes Benz Daimler logo 3Podczas czwartkowej sesji handlowej, niemiecki gigant przemysłu samochodowego Daimler AG (oraz producent m.in marki Mercedes-Benz) traci ponownie blisko 3 procent. To już drugi dzień strat motoryzacyjnego giganta – wczoraj spółka traciła prawie 4 procent, czego powodem jest opublikowany raport finansowy z którego wynika, iż podmiot odnotował spadek zysku netto o 22 procent w ostatnim kwartale 2018 roku. Firma przyczynia się w okolicach 20 procent do spadku niemieckiego indeksu DAX podczas dzisiejszej sesji. 


Spadające wyniki giganta

Podczas wczorajszej sesji handlowej – niemiecki gigant motoryzacyjny Daimler AG opublikował raport finansowy, w którym odnotowuje zysk netto za czwarty kwartał 2018 roku na poziomie 1,6 mld euro. Oznacza to spadek blisko 22% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Firma podała również, że zysk firmy na akcję wyniosła 1,46 euro czyli o 50% mniej niż w poprzednim roku. Zysk netto Daimlera za cały rok obrotowy 2018 wyniósł 7,6 mld euro, co oznacza spadek o 28% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Warto również dodać, że rentowność sprzedaży samochodów osobowych ucierpiała w 2018 r. w wyniku sporu handlowego między USA i Chinami oraz przerw w dostawach poszczególnych modeli diesla.

W związku z nie najlepszymi danymi – podczas wczorajszej sesji producent marki własnej (Daimler) oraz między innymi marki Mercedes-Benz odnotował blisko 4 procentową stratę spadając z poziomu 53 euro do 51 euro za akcję. Daimler będąc szóstą najważniejsza spółką wchodzącą w skład niemieckiego indeksu DAX przyczynił się do ponad 20 punktowego spadku notowań głównego indeksu. Sytuacja podczas czwartkowej sesji powtarza się – kiedy spółka odnotowuje ponad 3 procentowy spadek notowań.

wykres Dimaler AG M30 07.02.2019
Dimaler AG M30 07.02.2019

Pod koniec wczorajszej sesji zarząd przedsiębiorstwa skomentował wyniki, wspominając, że sprzedaż w segmencie samochodów ciężarowych wzrosła o 10% w 2018 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy sprzedaż Mercedes-Benz Vans wzrosła o 5% w tym samym okresie. Firma twierdzi, że Mercedes-Benz był najsilniej sprzedającą się marką premium w przemyśle samochodowym w 2018 roku.

Dalsze plany rozwoje podniosą spółkę?

W godzinach wieczornych dyrektor generalny Daimler AG, Dieter Zetsche powiedział, że firma planuje nawiązać współpracę z amerykańską spółką motoryzacyjną Tesla Inc. w zakresie wykorzystania elektrycznych samochodów dostawczych Mercedes-Benz produkowanej przez Daimlera dla floty obsługi klienta Tesli. Jak również podaje dyrektor generalny spółki, rozmowy z Teslą już trwają. Zarząd zauważa, że szybkie tempo rozmów spowodowane jest głównie faktem nadzwyczajnego popytu na rynku w zakresie pojazdów elektrycznych.

Tymczasem warto wspomnieć, że informacja ta choć jeszcze niepotwierdzona trafiła do obiegu już pod koniec ubiegłego roku – kiedy to prezes Tesli, Elon Musk wspomniał o możliwości współpracy producentów na swoim koncie społecznościowym Twitter – mówiąc, że będzie to “interesujące pracować z Daimlerem nad elektrycznym Sprinterem” marki Mercedes.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here