Naga MarketsKiedy jest mowa o stablecoinach, przeważnie na myśl przychodzą projekty powiązane z aktywami powszechnego użytku takimi jak najważniejsze waluty tradycyjne, papiery wartościowe czy metale szlachetne, w szczególności złoto. Istnieje jednak innowacyjny projekt krypto o nazwie Dai, który jako zabezpieczenie zamiast tradycyjnych aktywów, stosuje inną kryptowalutę, a mianowicie Ethereum.


Dai – stablecoin zarządzany przez smart kontrakt

Smart kontrakty dla niewtajemniczonych
Za stabilność stablecoina Dai odpowiada smart kontrakt Ethereum.

Główną rolą stablecoinów jest utrzymanie ich wartości na stałym poziomie dzięki stabilnym aktywom, z którymi są powiązane. W przypadku Dai rodzi się pytanie w jaki sposób zachować taką stabilność stosując jako zabezpieczenie kryptowalutę, która cieszy się co prawda wysoką reputacją, jednak jej notowania charakteryzują się dużą zmiennością? Z pomocą przychodzą tu smart kontrakty, których algorytmy mają zapewnić stabilną wartość Dai.

W przypadku Dai pojawia się tu także inna kwestia. Kluczowe projekty takie jak Libra czy Tether znalazły się w centrum uwagi regulatorów z uwagi na obawy dotyczące tego, w jaki sposób podmioty stojące za tymi projektami zarządzają rezerwami stanowiącymi zabezpieczenie stabilności. Jeśli chodzi o Dai, jego twórcy postanowili zrzec się kontroli nad Ethereum stanowiącym zabezpieczenie, poprzez umieszczenie środków na smart kontrakcie opartym na blockchainie z wbudowanymi algorytmami. Dzięki temu, jak twierdzą twórcy Dai, otrzymujemy korzyści płynące ze stablecoinów: natychmiastowe transakcje połączone ze stabilną wartością przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka związanego z zarządzaniem rezerwą, za które odpowiadają algorytmy ze smart kontraktu.

Czym jest Dai?

Dai podobnie jak Bitcoin, ma ambicję, by stworzyć cyfrową ekonomię, w której ludzie będą mogli przeprowadzać między sobą transakcje bez potrzeby korzystania z pośredników takich jak banki czy inne instytucje finansowe. Jednakże mechanizm działania Dai jest bardziej skomplikowany.

Stablecoin Dai jest częścią zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (Decentralized Autonomous Organization – DAO) zwanej Maker, opartej na smart kontrakcie Ethereum, dającej dostęp do tokenów Dai. Nadrzędnym celem całego projektu jest zapewnienie stabilnych cenowo i tworzonych bez udziału pośredników aktywów cyfrowych dostępnych na blockchainie.


Rynek CDL Token już dostępny na giełdzie CoinDeal! Sprawdź i traduj w parze z BTC!

Oprócz Dai w ramach DAO emitowany jest drugi rodzaj tokena – Maker (MKR), którego funkcją jest m.in. minimalizowanie wahań cenowych (tokeny MKR pełnią funkcję ostatniej deski ratunku w przypadku bardzo dużych spadków na rynku kryptowalut – są one wówczas masowo wyprzedawane), a także jest on stosowany do oddawania głosów w sprawach dotyczących funkcjonowania platformy.

Kurs Dai jest powiązany z notowaniami dolara amerykańskiego, jednak walutą rezerwy jest kryptowaluta Ethereum zapisana na blockchainie publicznym, dzięki czemu każdy ma wgląd do stanu rezerwy, co podkreśla Rune Christensen, twórca protokołu, na którym opiera się Dai:

„Przy zdecentralizowanym stablecoinie, można wszystko śledzić na blockchainie. […] Każdy może przeprowadzić weryfikację w czasie rzeczywistym.”

Dai został skonstruowany w ten sposób, że wartość Ethereum zapisana w smart kontrakcie zawsze przekracza łączną wartość Dai znajdującą się w obiegu. Jeśli nastąpi jakakolwiek rozbieżność, włącza się specjalny mechanizm awaryjny, który tą rozbieżność równoważy. Ostatecznym mechanizmem, który może zostać zastosowany w sytuacji bardzo dużych wahań na rynku kryptowalut, oprócz opisanej wyżej wyprzedaży tokenów MKR, jest tzw. Rozliczenie Globalne (Global Settlement), polegające na zatrzymaniu całej sieci i upłynnieniu znajdujących się na niej środków.

Czym jest Fundacja Maker i na czym polega jej rola?

Pomimo ambitnych planów, by Dai był projektem całkowicie zdecentralizowanym, obecnie nadzór technologiczny nad Dai prowadzi Fundacja Maker (Maker Foundation), zarejestrowana na Kajmanach, z biurem w Kopenhadze. Odpowiadający za smart kontrakty Mariano Conti ma nadzieję, że za 2 – 3 lata nie będzie już potrzeby wsparcia ze strony Fundacji i że do tego czasu zostanie ona rozwiązana.

Na chwilę obecną potrzebny jest jeszcze nadzór m.in. nad ryzykiem związanym z potencjalnymi błędami w smart kontraktach, które mogłyby doprowadzić nawet do kradzieży środków zapisanych na blockchainie. Pod kątem tego rodzaju sytuacji opracowany został mechanizm „awaryjnego zamknięcia”, które miałoby chronić zarówno aktywa w ramach rezerwy, jak i środki użytkowników.

Dai – zastosowanie: Vanuatu i Argentyna

Stablecoiny Dai zdołały znaleźć szereg bardzo przydatnych zastosowań. Oxfam – międzynarodowa organizacja charytatywna stawiająca sobie za cel niesienie pomocy ludziom cierpiących z powodu ubóstwa, w tym roku testował wykorzystanie Dai do podziału pomocy na rzecz 200 osób oraz 30 sprzedawców na jednej z wysp Vanuatu. Obszar ten jest podatny na powtarzające się klęski żywiołowe. Dzięki otrzymanym Dai, na wyspie powstała mini ekonomia oparta na tej kryptowalucie. O korzyściach związanych z udzielaniem pomocy za pośrednictwem Dai mówił pracownik Oxfam, Sandra Hart:

„[Dai] pozwala nam sprawować większą kontrolę oraz wchodzić w bardziej bezpośrednie i szybsze wzajemne interakcje ekonomiczne po wstąpieniu kataklizmu.”

W przyszłym roku mają zostać przeprowadzone dalsze eksperymenty z zastosowaniem Dai, obejmujące swoim zakresem więcej wysp Vanuatu.

Jak donosi agencja Reuters, Dai wykorzystywane jest także przez mieszkańców zmagającej się z wysoką inflacją Argentynie, zaś jej dziennikarze mieli okazję rozmawiać z pięcioma użytkownikami Dai w tym kraju. Wykorzystują oni Dai do ochrony swoich oszczędności przed spadającą wartością lokalnego peso.

Nowe wyzwanie dla regulatorów

Obecnie stablecoiny oparte na kryptowalutach, takie jak Dai, nie zostały objęte projektami międzynarodowych regulacji, w szczególności zaś nie było o nich mowy w opublikowanym niedawno raporcie G7, który ogólnie zakwestionował zdolność stablecoinów do utrzymania stałej wartości w perspektywie średnioterminowej.

Na temat Dai nie chcieli wypowiedzieć się amerykańscy regulatorzy. Z kolei brytyjski nadzorca finansowy -FCA, odmawia użycia terminu „stablecoin” uznając, iż stabilność w tego typu projektach jest jedynie aspiracją ich twórców.

Zatem można powiedzieć, że stablecoiny oparte na modelu stosowanym przez Dai stanowią duże wyzwanie dla regulatorów na całym świecie, mimo tego, że, jak uważają eksperci, stablecoiny za cel stawiają sobie „okiełznanie” zmieniającego się szybko świata kryptowalut. Zdaniem Phila Angeloffa, prawnika z kancelarii prawnej Clifford Chance w Waszyngtonie specjalizującego się w stablecoinach „regulatorzy próbują nałożyć istniejące ramy na te nowe technologie.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here