Naga MarketsPrawdopodobnie większość z Was handluje już na własny rachunek. Jednak kto potrafi dokładnie wyjaśnić mechanizm krótkiej sprzedaży lub jak to się przyjęło w slangu inwestorskim – szortowania


Krótka sprzedaż

Jeżeli należysz do tej grupy, która nigdy nie zaprzątała sobie tym głowy – nie martw się. Znam wielu zarabiających traderów, którzy również nie potrafiliby wyjaśnić mechanizmu krótkiej sprzedaży. Przecież to zbyt proste by nad tym się zastanawiać. Rynek idzie w dół, my sprzedajemy i księgujemy zyski, prawda?

Te artykuły również Cię zainteresują
W skrócie – tak. Warto pamiętać, że handlując dolarem, euro, jenem złotem czy ropą kupujesz bądź sprzedajesz kontrakty różnic kursowych (Contract for Difference, CFD). Bardziej doświadczeni korzystają z kontraktów terminowych (futures) którymi jednak nie będziemy sobie dziś zaprzątać głowy. To właśnie dzięki instrumentowi jakim jest CFD bez przeszkód możesz sprzedać aktywo, którego nie posiadasz w portfelu. Szortując ropę tak naprawdę pożyczasz ją od swojego brokera płacąc mu aktualną cenę rynkową. Gdy Twoje prognozy okażą się słuszne i cena surowca rzeczywiście spadnie, będziesz mógł odkupić pożyczoną ropę na rynku płacąc niższą cenę. Różnica pomiędzy ceną sprzedaży i ceną zakupu będzie Twoim zyskiem.

Bez wątpienia najgłośniejszym przypadkiem krótkiej sprzedaży była transakcja dokonana we wrześniu 1992 roku. Wówczas, węgiersko-amerykański inwestor, George Soros krótko sprzedał funty o wartości miliarda dolarów poprawnie prognozując wymuszone opuszczenie przez Wielką Brytanię mechanizmu kursów walutowych ERM. Innym, głośnym przypadkiem krótkiej sprzedaży była decyzja Johna Paulsona, który w 2007 roku wbrew wszystkim szortował MBS-y (mortgage backed securities). Paulson na swojej śmiałej decyzji zarobił dla swojego funduszu kwotę 15 miliardów dolarów amerykańskich.

To również Cię zainteresuje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here