Naga Marketsjaponia jpyMizuho, ​​największy bank w Japonii, ma wprowadzić na rynek własną kryptowalutę – tak sugerują niektóre media. Doniesienia te są jednak ponoć kłamstwem. Inne źródło stwierdza, że projekt J-Coin nie ma nic wspólnego z kryptowalutą ani nawet z blockchainem.

Ponoć inicjatywa J-Coin jest próbą modernizacji japońskiej gospodarki. Dlaczego? Aż 4 na 5 transakcji w Japonii odbywa się za pomocą gotówki, co stawia kraj daleko w tyle za resztą świata pod względem przyjęcia płatności elektronicznych. I aż dziwi to w kontekście ogólnego rozwoju technologicznego Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Chinach bardzo często stosuje się różne systemy płatnicze oparte na aplikacjach mobilnych i na kodach QR, które są zintegrowane się z kontami bankowymi danego użytkownika i umożliwiają natychmiastowe płacenie za towary. Sam AliPay ma tam ponad 700 milionów użytkowników.

Dlaczego nie Japonia?

Zdaniem ekspertów kilka czynników przyczynia się do niskiej adopcji płatności elektronicznych w Japonii. Kraj ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości na świecie – ludzie czują się więc bardziej komfortowo nosząc przy sobie gotówkę, niż ma to miejsce gdziekolwiek indziej. Populacja Japonii to też w większości osoby starsze, zaś płatności cyfrowe i smartfony są bardziej popularne wśród młodszych ludzi.

Teraz rząd Japonii jest zainteresowany modernizacją gospodarki w ramach przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w przyszłym roku. Politycy namawiają instytucje i firmy, by rozwinęły się w tym, nowoczesnym, kierunku.

Stablecoin to fikcja?

Skąd plotki o powstaniu stablecoina banku? Chyba nadinterpretowano dotychczasowe wypowiedzi przedstawicieli Mizuho. Jeden pracownik banku poinformował nawet CNBC, że istnieje plan powstania cyfrowej platformy płatniczej. Kiedy dziś myślimy o platformie cyfrowej do płatności, od razu nasze myśli mkną ku blockchainia.

Mimo to ani bank ani żaden jego pracownik nigdy nie powiedział, że uruchomi produkt oparty na sieci bloków lub stablecoina. Potwierdził, że chce tworzyć tylko cyfrowy system płatności. I tym ma być J-Coin. Niejako odpowiedzią na Samsung Pay, Apple Pay, Android Pay, AliPay czy WePay.

Nad własnym stablecoinem pracuje dziś bank JP Morgan. Nie wykluczone, że w tym kierunku podążą też inne instytucje. W samej Japonii mocną pozycję ma jednak już sam bitcoin, który zgodnie z ustawą z 2017 r. jest pełnoprawnym środkiem płatniczym.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here