Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What Is A Fakey Pattern and How Do You Trade It?


Jedną z moich ulubionych formacji price action jest Fakey. Istnieje wiele powodów tego stanu rzeczy, natomiast najważniejszy jest sens jaki się za nią kryje, a także jej zdolność do bycia wiarygodnym wskaźnikiem potencjalnego, krótkoterminowego (czasem też długoterminowego) kierunku w jakim może podążać rynek.

Czym jest formacja Fakey?

Formacja Fakey występująca na rynku znaczy tyle samo co fałszywe wybicie z formacji inside bar. Innymi słowy, fałszywka jest wtedy, gdy cena początkowo prawidłowo wybija się z formacji inside bar, ale po tym fakcie zaczyna zmierzać w przeciwnym kierunku, tworząc tym samym fałszywe wybicie z inside bara.

Jak już wcześniej wspomniałem, sens jaki kryje się za tą formacją jest tak naprawdę tym, co przyciąga moją uwagę, gdy dostrzegam ją na wykresie. W istocie, Fakey oznacza, że duży gracz rynkowy (bank, fundusz hedgingowy, traderzy z głęboką kieszenią) mogą albo:
1) zbierać stop lossy małych traderów detalicznych, wyrzucając ich z pozycji i tworząc “próżnię” dla ceny, by ta zawróciła w przeciwnym kierunku;
2) reagować na jakieś ważne wydarzenie na rynku, które spowodowało cofnięcie ceny w kierunku przeciwnym do początkowego wybicia.

Tak czy inaczej, setup Fakey jest bardzo silnym sygnałem tego, że cena może kontynuować ruch w kierunku przeciwnym do wybicia, które okazało się fałszywe. Tak więc jeśli nastąpi fałszywe wybicie górą z formacji inside bar i uformuje się niedźwiedzi setup Fakey, można się spodziewać, że cena będzie zniżkować, przeciwnie do kierunku początkowego wybicia.

Najlepiej wyjaśnić to wszystko na kilku przykładach:

Na przykładzie poniżej, widzimy klasyczny niedźwiedzi i byczy sygnał Fakey. Zauważ, że jego pierwsza część to po prostu inside bar, a za nim pojawia się fałszywe wybicie z tej formacji, co w rezultacie daje setup Fakey:


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Uwaga: Nie każdy sygnał Fakey wygląda dokładnie tak jak te powyżej. Istnieją różne odmiany tego setupu, które szerzej omawiam na moim kursie price action. Dla przykładu mogę podać formację Fakey z pin barem, który tworzy fałszywe wybicie. W takim przypadku fałszywe wybicie reprezentuje jedna świeca (pin bar), a nie dwie, tak jak na powyższym diagramie. Możesz również spotkać sygnał Fakey, gdzie fałszywe wybicie tworzą trzy świece, choć są one rzadsze i uważam je za mniej idealne od tych z pin barem lub wybiciem tworzonym przez dwie świece.

Poniższy przykład uwidacznia byczą i niedźwiedzią formację Fakey z pin barem, który tworzy fałszywe wybicie z formacji inside bar.

Jak handlować na podstawie formacji Fakey?

Sygnał Fakey może być handlowany w każdych warunkach rynkowych poza “wzburzonym” rynkiem, na którym nie chcemy handlować, choćby nie wiem co. Natomiast Fakey może być używany na rynku w trendzie, w konsolidacji, a nawet przeciw trendowi jeśli występuje na kluczowym poziomie wsparcia lub oporu.

Formacja Fakey zapewnia nam wysoce prawdopodobny punkt wejścia jak również oczywiste miejsce na ustawienie stop lossa. Spójrzmy zatem na przykłady, aby trochę to rozjaśnić…

Na poniższym, przykładowym wykresie, widzimy, że rynek był w wyraźnym trendzie wzrostowym przed okresem ruchu konsolidacyjnego i wtedy pojawia się zakupowy sygnał Fakey na wsparciu, które jest dolnym ograniczeniem konsolidacji. Twój stop loss powinien być umieszczony poniżej najniższego punktu dwuświecowego, fałszywego wybicia. Ten Fakey uformował się na czymś, co ja nazywam poziomem konfluencji wykresu, ponieważ mieliśmy wiele czynników wspierających naszą transakcję; w tym przypadku poziom wsparcia i trend wzrostowy:

Rzućmy teraz okiem na inny przykład sygnału Fakey, ale tym razem formuje się on na górnym ograniczeniu / kluczowym oporze konsolidacji. Zauważ, że świeca tworząca fałszywe wybicie nie do końca jest pin barem, ponieważ korpus tej świecy nie był relatywnie mały w stosunku do knota, jednak była to niedźwiedzia świeca odwrócenia z długim knotem, która jest jednym ze wzorców price action jakich nauczam na moim kursie. Weź też pod uwagę to, jak cena nie tylko zawraca po tym sygnale Fakey, ale tak naprawdę rozpoczyna nowy trend spadkowy…

Zastrzeżenia dla formacji Fakey:

Fakey nie zawsze będzie wyglądać “doskonale”, trzeba zaangażować pewną uznaniowość, która przychodzi wraz z doświadczeniem i to ona tak naprawdę odróżnia profesjonalistów od amatorów.

Przykładowo, nie zawsze w strukturze formacji musi być tylko jeden inside bar, czasami występują dwa, trzy lub nawet więcej. Na przykładzie poniżej widzimy całkiem fajną formację Fakey w połączeniu z pin barem, gdzie przed fałszywym wybiciem uformowały się dwa inside bary i jest to jak najbardziej w porządku; coś takiego prawdopodobnie często widywałeś na wykresach:

KLUCZOWĄ cechą charakteryzującą dobry sygnał Fakey jest WYRAŹNE fałszywe wybicie z formacji inside bar. Jeśli masz OCZYWISTE wybicie z formacji inside bar, to masz w rękach dobry setup Fakey zakładając, że jest też jakaś konfluencja i ma on sens w obecnym kontekście rynkowym. Jeśli musisz zastanawiać się czy też pytać innych traderów o to, czy dana formacja to Fakey, wtedy prawdopodobnie fałszywe wybicie nie jest na tyle oczywiste, żeby ryzykować swoje pieniądze. Najlepsze setupy Fakey są śmiertelnie oczywiste i nie wymagają “rozszyfrowywania” z twojej strony.

Słowo końcowe o formacji Fakey

Formacja Fakey jest niezwykle potężnym sygnałem price action pod warunkiem, że wiesz jak prawidłowo ją rozpoznać oraz jak na jej podstawie spekulować. Co Fakey nam mówi? To, że zmienia się sentyment na rynku i “fałszuje” dotychczasowy ruch, co oczywiście ma wiele implikacji jeśli chodzi o trading. Fałszywe wybicie jest bardzo wartościową wskazówką na rynku i pokazuje nam co “duzi chłopcy” myślą i robią, a przy tym daje nam możliwość skorzystania z tego.

Amatorzy i początkujący traderzy często wpadają w pułapkę kupując wybicia. Rzeczywiście, istnieją całe strategie tradingowe i systemy oparte o wybicia. Wybicia bowiem są jednym z najstarszych i najczęściej używanych w tradingu podejść jakie w ogóle istnieją, ale też właśnie z tego powodu są łatwo gaszone i wykorzystywane przez większych graczy na rynku, podczas gdy mali, detaliczni traderzy korzystają z nich, by uzyskać przewagę.

Formacja Fakey jest w zasadzie silnym dowodem na to co napisałem w powyższym akapicie i daje ona doświadczonym traderom price action zdolność do handlu tak jak naprawdę robią to “duzi gracze”.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What Is A Fakey Pattern and How Do You Trade It?


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here