Czym jest Bitcoin?

Co to jest bitcoin?

BTC działa w oparciu o wolne oprogramowanie typu peer-to-peer (model komunikacji w sieci komputerowej, mogący łączyć maszyny na całym świecie przypisując im ten sam poziom uprawnień) dzięki czemu wirtualna waluta może zostać przetransferowana w każde miejsce na naszej planecie w przeciągu kilku sekund.

Monety nie posiadają swojego fizycznego odpowiednika, nie są namacalnym obiektem – można raczej nazwać je zbiorem linijek kodu. Każdy pojedynczy BTC posiada swój własny, unikatowy kod. To właśnie ten koncept jest najtrudniejszy do zrozumienia – w jaki sposób Bitcoiny mogą posiadać wartość, jeżeli nie są fizycznymi środkami płatniczymi tylko „wymyślonym” pieniądzem?

Odpowiedź jest niezwykle prosta – o wartości Bitcoina decydują ludzie. Jest to rodzaj niepisanej umowy, w której zakładamy, że BTC ma wartość przekładająca się na pieniądz fizyczny – tak długo jak wirtualna waluta cieszy się zainteresowaniem, tak długo jej wartość będzie pięła się w górę.

Author: Antana
Creative Commons Attribution License

Jak się okazuje, nie jest to aż tak bardzo oderwane od rzeczywistości. Pamiętajmy, że dolar amerykański posiadał pokrycie w złocie do 1971 roku. Obecnie jednodolarowy banknot posiada wartość 1USD gdyż wszyscy na to przystaliśmy – nie z powodu zabezpieczenia cennym kruszcem. Cały dzisiejszy świat operuje obecnie wirtualnym pieniądzem – transfery bankowe, płatności kartą, zakupy przez Internet, itd.

Co oznacza to dla samego Bitcoina? Przede wszystkim tyle, że tak długo jak jego wartość podparta jest wiarą ludzi z niego korzystających – podobnie jak w przypadku „prawdziwych” pieniędzy –  tak długo może być pełnowartościowym środkiem płatniczym.

Jak powstają Bitcoiny?

Bitcoiny generowane są przez moc obliczeniową komputerów. We wstępnych założeniach, każdy miał mieć możliwość generowania BTC na swoich własnych maszynach. Jako, że jednak pula monet, które mogą zostać w taki sposób wygenerowane (wykopane) jest ograniczona i zamknięta to z każdym kolejnym BTC trafiającym do obiegu wydłuża się czas i poziom trudności wykopania kolejnej wirtualnej monety. Z tego właśnie powodu na całym świecie tworzone są potężne „kopalnie” Bitcoinów składające się z setek jeżeli nie tysięcy współpracujących ze sobą procesorów, kart graficznych i innych podzespołów. W praktyce oznacza to, że przeciętny użytkownik nie ma już możliwości samodzielnego wykopania wirtualnej monety. Jedyne co pozostaje to jej zakup.

Każdy wykopany BTC trafia do tak zwanego blockchainu – archiwum informacji, w którym przechowywane są linijki kodu każdej monety i wszystkich transakcji dokonanych przy jej użyciu. Transakcje te są odpowiednio szyfrowane, przy wykorzystaniu kompleksowych i bardzo skomplikowanych dowodów matematycznych. Dzięki temu mamy pewność, że konkretny BTC może być przypisany tylko i wyłącznie do jednej osoby w tym samym czasie. Jest to gwarancja, że jeżeli posiadamy monetę, wtedy nikt inny na świecie nie może jej mieć w swoim portfelu – chyba, że sami ją wyślemy lub zostaniemy ofiarami ataku hackerskiego.

Block chain

Block chain to podstawowy element funkcjonowania systemu BTC będący zapisem przeprowadzonych transakcji, którą udostępniają między sobą wszyscy korzystający z protokołu Bitcoina. Pełna kopia block chainu zawiera w sobie wszystkie transakcje kiedykolwiek zrealizowane w ramach waluty. Teoretycznie każdy użytkownik może sprawdzić jakąkolwiek pojedynczą transakcję, jej wartość oraz adresy, pomiędzy którymi dokonano transferu środków.

Każdy z blocków zawiera część bloku poprzedniego. W efekcie tworzy nam się łańcuch – od bloku wyjściowego do najaktualniejszego. System gwarantuje, że każdy blok następuje po wcześniejszym, w układzie chronologicznym – w innym razie skrót poprzedniego bloku byłby nieznany. Zmodyfikowanie raz wykorzystanego bloku jest z tego powodu niepraktyczne, gdyż nie daje żadnych efektów – wymusza bowiem modyfikację całego łańcucha co z kolei obecnie jest praktycznie niemożliwe. Właściwości te powodują, że próby manipulowania system i podwójnego wydaania (double-spending) tych samych BTC są niezwykle utrudnione. To właśnie block chain sprawia, że wirtualne waluty są tak innowacyjnym rozwiązaniem.

Skąd mogę zdobyć BTC i gdzie je przechowuję?

Chcąc nabyć Bitcoiny musisz najpierw skonfigurować swój portfel(wallet). Pomyśl o nim jak o aplikacji, którą posiadasz w telefonie/na komputerze, która została stworzona tylko i wyłącznie z myślą o Tobie, dając możliwość zarządzania BTC.

Istnieje wiele rodzajów portfeli i każdy z nich posiada swoje słabsze i mocniejsze strony. Niektórzy stawiają na tradycjonalizm i zapisują kody monet na kartkach papieru. Dzięki temu mają stuprocentową pewność, że nikt nie będzie mógł ich wykraść. Jest to jednak uciążliwe podczas dokonywania transakcji, dlatego najpopularniejszym walletem jest portfel desktopowy – pobieramy go na komputer/telefon i z niego zarządzamy BTC.

No dobrze, gdzie natomiast można nabyć Bitcoiny? Bitcoin jest całkowicie nieregulowany i zdecentralizowany – na całym świecie istnieją więc setki mniejszych lub większych giełd BTC dających możliwość ich zakupu za normalne pieniądze. Kiedy posiadasz chociaż jednego BTC możesz płacić nim za usługi i produkty lub traktować jako inwestycję.

Dlaczego warto korzystać z Bitcoinów?

BTC pozwala przenieść dowolną ilość pieniędzy w czasie rzeczywistym i to przy minimalnych, praktycznie niezauważalnych opłatach. Transferuj BTC o wartości tysięcy złotych i płac za to mniej niż 50 groszy. Transfery są całkowicie bezpieczne i zabezpieczone. W przypadku gdybyśmy chcieli dokonać podobnego przelewu środków w przypadku normalnego transferu bankowego to nie dość, że jego realizacja zajęłaby cały dzień to dodatkowo mogłaby być obarczona opłatami w wysokości 1-3% ogólnej wartości przelewu. Bitcoiny pozwalają na swobodny handel i uniknięcie kosztownych opłat bankowych. Bitcoin jest całkowicie zdecentralizowany – niezależnie od tego w jakim kraju się znajdujesz i gdzie chcesz przesłać BTC transakcja odbędzie się w oka mgnieniu.