Naga MarketsAnaliza techniczna jest bez wątpienia najpopularniejszym sposobem podejścia do wykresów cenowych. Z pewnością każdy inwestor się z nią spotkał, a większość osób właśnie od niej zaczyna przygodę z rynkiem.

Z definicji analiza techniczna jest metodą analizowania wykresów płynnych instrumentów finansowych. Analityk techniczny stara się prognozować przyszłe ruchy cen na podstawie danych historycznych. Najważniejsze założenie AT to:

– przyszłość jest odzwierciedleniem przeszłości – skoro cena w przeszłości zachowywała się w określony sposób to w przyszłości również powinna tak się zachowywać.

– rynek dyskontuje wszystko – wszystkie informacje trafiające na rynek są niezwłocznie odzwierciedlane w cenie, więc zamiast badania czynników ją kształtujących wystarczy skupić się wyłącznie na ruchach cenowych.

– ceny podlegają trendom – trend wskazuje silniejszą tendencję do utrzymania kierunku ruchu niż do jego odwrócenia.

Z punktu widzenia historii początki analizy technicznej sięgają XVII wieku. Była ona pierwotnie stosowana na holenderskich rynkach. W XVIII wieku analiza wykresu cen rozwinęła się w Azji, gdzie zaczęto stosować wykres świecowy. Za ojca analizy technicznej uważa się Charlesa Dowa. Zdefiniował on rodzaje i fazy trendów rynkowych, a także określił jak powinien zachowywać się wolumen w trendach. Kolejną ważną cegiełkę do podejścia technicznego dodał Ralph Nelson Elliott. Swoją teorię fal oparł na tym, że ruchy cen można opisać i prognozować za pomocą licz Fibonacciego, a później rozszerzając swoją koncepcję o zbiorowe zachowania ludzkie.

Analiza techniczna jest tak popularna dzięki temu, że posługuje się bardzo przystępnymi narzędziami. Nie mówiąc już o mnogości narzędzi dostępnych na każdej platformie transakcyjnej. Dostęp do wiedzy zapewnia mnogość książek, a także portali internetowych, gdzie informacje mamy w zasięgu ręki. Zdecydowanie łatwiej jest korzystać z tych narzędzi i wiedzy niż analizować dane makroekonomiczne i wyciągać odpowiednie wnioski.

Analiza techniczna jest podejściem niezwykle popularnym, a także uniwersalnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technicznym podejściu do inwestowania to z pewnością zaciekawi Cię artykuł „Czym jest analiza techniczna”, dostępny tylko w najnowszym numerze FxMag. Skorzystaj z wiedzy jaką na łamach magazynu dzieli się ekspert w dziedzinie teorii fal Elliotta!

Autor pełnej publikacji: Daniel Kosteckitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here