Naga MarketsZłoto (XAU/USD) z dużym prawdopodbieństwem wzrośnie powyżej 2000 USD. Co jeśli nie?Złoto od wieków pozostaje polisą ubezpieczeniową na niepewne czasy. Pozwala przenieść wartość przez okres turbulencji i kryzysów. Jak ta właściwość wpłynie na cenę XAU/USD w bieżącym roku?

  • W roku 2020 cena złota osiągnęła rekordy
  • Polityka monetarna zachęca do dalszych zakupów
  • Wzrost kursu dolara może jednak ochłodzić nastroje inwestorów

Cena złota (XAU/USD) w świecie niepewności

Rok 2020 był czasem strachu i niepewności. W takich warunkach aktywa bezpieczne musiały po prostu zyskiwać na wartości. Złoto zyskało wyraźnie, w drugiej połowie roku osiągając cenę 2089 dolarów za uncję. Trend ten osłabł w III kwartale, nie wydaje się jednak, by uległ już zakończeniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tej tematyce poświęcony jest najnowszy raport Bossa FX o cenach złota w 2021 roku.  Odnotowuje on istotne czynniki fundamentalne: wahania podaży związane z pandemią, znaczny spadek popytu na wyroby jubilerskie, wzrost popytu inwestycyjnego, spadek zakupów dokonywanych przez banków centralne.

Raport szkicuje trzy możliwe scenariusze na rok 2021:

a. powrót notowań powyżej granicy 2000 USD za uncję. Spowodowane może to być luźną polityką monetarną i niskimi stopami procentowymi. Prawdopodobieństwo tego scenariusza Bossa szacuje na 65%.

b. konsolidację cen złota w przedziale 1760-1960 USD. Może to być efektem stopniowego umacniania się USD, niwelującego poprzednie wzrosty ceny kruszcu. Prawdopodobieństwo szacowane na 25%.

c. spadek notowań do 1680-1700 USD. Jest on możliwy, jeśli założymy, że sprzyjające cenie złota czynniki, takie jak osłabienie USD czy zakładany wzrost popytu w Azji zostały już uwzględnione w cenach. Tę możliwość autorka raportu, Dorota Sierakowska, szacuje na 15%.

Na koniec warto zauważyć, że raport nie mógł uwzględniać ostatnich wydarzeń giełdowych, związanych z akcją Wallstreetbets. Być może presja na ceny srebra, wyrażone indeksem XAG/USD i związane z nią wzmożone zainteresowanie, spowoduje również wzrost złota, jako metalu o zbliżonej charakterystyce inwestycyjnej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here