Naga Marketsbąbelek powietrza w benzynie podświetlony na żółtoOd sierpnia cena uznawanej za benchmark ropy Brent wzrosła o około 25%. Na początku tego tygodnia, The Wall Street Journal poinformowało, że w ubiegłym miesiącu nastąpiło podwojenie liczby zakładów, że cena baryłki Brent osiągnie 100 dolarów do stycznia 2019 roku. Najwyraźniej jest to napędzane w dużej mierze przez oczekiwania spadku eksportu ropy z Iranu. Ale musimy również wziąć pod uwagę, że każdy ruch ropy w kierunku 100 dolarów  może być napędzany przez spekulantów.


W tym momencie traderzy muszą wziąć pod uwagę możliwość, że większość z 25% wzrostu cen ropy naftowej była spowodowana spekulacją. Geopolityczne i fundamentalne warunki niezbędne do wsparcia tego wzrostu mogą nie być oczywiste.

Ostatnio media i analitycy przewidują, że nowe amerykańskie sankcje nałożone na irański przemysł naftowy spowodują, że z globalnego rynku zniknie 1,5 miliona baryłek ropy produkowanej przez Teheran. Media wielokrotnie nam powtarzały w ciągu ostatnich kilku miesięcy, że ta ropa zaczyna już powoli znikać z rynku.wykres cen ropy brent

Dane zdecydowanie wskazują, że sprzedaż irańskiej ropy już spadła, ale zakres tego spadku nie jest jasny. Niektóre firmy monitorujące rynek wykazują stały handel irańską ropą w znaczących ilościach. Na przykład, TankerTrackers pokazuje, że Indie nadal kupowały ponad 14 milionów baryłek irańskiej ropy zarówno w sierpniu, jak i wrześniu, pomimo sygnałów, że ​​kraj ten znacznie ograniczył import irańskiej ropy. TankerTrackers pokazał również, że Japonia w dalszym ciągu importowała milion baryłek we wrześniu – dokładnie wtedy, kiedy miała zaprzestać kontaktów handlowych z Teheranem.

Prostym wnioskiem jest to, że nie wiemy, ile ropy będzie mógł sprzedać Iran po wejściu w życie sankcji, ale istnieją przesłanki, że spadek podaży nie przekroczy 1,5 miliona baryłek dziennie, jak spodziewają się niektórzy. A nawet gdyby tak było, biorąc pod uwagę, że jest to już w dużej mierze uznane w cenach ropy, pojawia się pytanie, czy sankcje rzeczywiście doprowadzą do wzrostów o 15 dolarów na baryłce.

Jak zawsze, traderzy zajmujący się handlem ropą naftową muszą być świadomi fundamentów i geopolitycznych intryg, jednak nigdy nie powinni tracić z oczu dynamiki rynku i zmian powodowanych przez sam rynek. Jeśli rynek wzrośnie do 100 USD za baryłkę (co oznacza wzrost o ponad 30% w ciągu czterech i pół miesiąca), część tego wzrostu będzie spowodowana samym momentum.

Uwaga autora: zarówno WTI i Brent straciły w środę prawie 3% w trakcie sesji amerykańskiej. Może to być wynikiem nowych informacji spływających na rynek, ale równie prawdopodobne jest to, że jest to reakcja na ostatnią panikę na giełdowych parkietach.

Autorem artykułu jest dr Ellen R. Wald. Przeczytaj najnowsze teksty Ellen lub sprawdź analizy innych autorów na Investing.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here