Naga MarketsKurs franka i złotego (CHF/PLN) osiem miesięcy po wyroku TSUE ws. frankowiczówW październiku minionego roku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że polskie banki nie miały prawa zmieniać zapisów umów kredytowych, ani nie mogły stosować klauzuli abuzywnych. Czy wyrok TSUE zmienił sytuację frankowiczów na lepsze? W tej audycji w roli ekspertów dyrektor Związku Banków Polskich dr Przemysław Barbrich oraz prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak. W rozmowie z Piotrem Gembarowskim poruszą tematy związane z aktualną sytuacją polskich frankowiczów. Więcej szczegółów w programie!

Kurs CHF/PLN pnie się systematycznie w górę w ostatnich dekadach. Jak wpłynie to na wieloletnie kredyty frankowe?

Decyzja TSUE oznaczała, że posiadacze kredytów indeksowanych do CHF zawierających niezgodne z prawem zapisy mogli z większą pewnością rozpocząć ubieganie się o unieważnienie umów kredytowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ogłoszony 3 października wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych budził duże poruszenie wśród polskich inwestorów oraz banków. W roku 2015 banki nie zgodziły się, by zwrócić kredytobiorcom 6 mld zł w celu zmniejszenia “krzywdy”. W związku z tym zmuszone zostały do poniesienia zdecydowanie większych kosztów szacowanych na 20-30 mld złotych. Jak wygląda sytuacja w trakcie trwania pandemii po niemal ośmiu miesiącach od zapadnięcia wyroku?

Kredyt we frankach podrożał w związku z awersją do ryzyka i umocnieniem szwajcarskiej waluty. Jednak uważam, że na sprawę kredytów frankowych trzeba patrzeć z szerszej perspektywy, ponieważ mówimy tu o kredytach 25-30 letnich. Kurs franka rzeczywiście wzrósł mimo interwencji SNB, ale należy pamiętać, że w Szwajcarii mamy rekordowo niską stopę procentową (-0,75%), co znacząco rekompensuje wzrost kursu walutowego – oznajmił dr Przemysław Barbrich.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here