Naga Markets

Czy wyceny na Wall Street są obecnie atrakcyjne?Dziś kontrakty na amerykańskie indeksy giełdowe zdają się wskazywać na możliwość otwarcia rynku kasowego na minusie. Inwestorzy mogą szacować możliwość działań Fed i to nie tylko w tym tygodniu, ale także do końca roku. Obecnie na rynku może panować przekonanie, że Rezerwa Federalna nie zakończy cyklu podwyżek pod poziomem 4 proc., a powyżej tego poziomu. To może wywierać presję na wyceny spółek na Wall Street.

Niskie stopy procentowe pomogły giełdzie na Wall Street?

Od 2008 roku amerykański rynek akcji mógł cieszyć się z trwającej hossy, która pojawiła się po Wielkim Kryzysie Finansowym. Wtedy też i rynki finansowe i gospodarka były wspierane bardzo niskimi stopami procentowymi czy programami skupu aktywów. Od 2008 r. do początku 2022 r. średnia stopa procentowa funduszy federalnych wynosiła 0,58 proc. Średni poziom wskaźnika cena do zysku P/E dla całego indeksu S&P 500 miał wartość równą 25.Obecnie wartość wskaźnika P/E dla S&P 500 wynosi 21,49 według danych serwisu wsj.com, a stopa funduszy federalnych wzrosła we wrześniu do 2,33 proc. Rynek z kolei zdaje się oczekiwać, że może ona wzrosnąć powyżej 4 proc. w dwóch kolejnych kwartałach.

Źródło: Conotoxia MT5, US500, W1
Źródło: Conotoxia MT5, US500, W1

Obecne wyceny na Wall Street

Według danych wsj.com wskaźnik forward P/E, czyli ten obrazujący przyszłe zyski spółek w relacji do bieżącej ceny akcji, wynosi dla S&P 500 17,48, a dla Nasdaq 100 ma wartość 22,57. Bieżące wartości to odpowiednio 21,49 oraz 24,97.

Oznaczać to może, że rynek oczekuje, iż zyski amerykańskich spółek mogą wzrosnąć w przyszłym roku, co może być dobrą wiadomością, ale z drugiej strony mogą w tym samym czasie wzrosnąć stopy procentowe. To z kolei może wpływać negatywnie na wyceny spółek oraz może spowodować, że wskaźniki będą potencjalnie niższe, niż w okresie niskich stóp procentowych.

Jeśli inwestorzy mogą mieć do wyboru dolara amerykańskiego już wkrótce oprocentowanego na 4,5 proc., czy bardziej ryzykowne akcje ze wskaźnikiem P/E na poziomie 17, to wydaje się, że część z nich wybrać może USD zamiast akcji i tym samym popyt na nie może być mniejszy. Inna grupa inwestorów może z kolei zrezygnować z ryzyka na rzecz bezpieczeństwa do momentu, gdy wyceny nie staną się bardziej atrakcyjne w relacji do poziomu stóp procentowych.

To z kolei może wydarzyć się na dwa sposoby albo amerykańskie spółki zaczną szybko powiększać zyski (co w środowisku spowalniającej gospodarki może być trudne) albo ceny akcji znajdą się na niższych poziomach.

Prognozy dla S&P500 na koniec 2022 roku

Według analityków ankietowanych przez Reutersa S&P 500 może zakończyć ten rok na poziomie 4280 pkt. Jest to mediana prognoz prawie 50 strategów ankietowanych przez Reutersa w drugiej połowie sierpnia 2022 r. Mediana prognoz na 2022 rok spadła z poziomu 4400 pkt. w ankiecie Reutersa przeprowadzonej pod koniec maja. Ankietowani zdają się być zatem mimo wszystko optymistycznie nastawieni do wyniku indeksu na koniec roku. Mogłoby to oznaczać powrót do szczytów z sierpnia tego roku.

XTB
Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykuł2022 to jeden z najgorszych okresów dla “portfela 60/40”. Nie jest jednak tak źle!
Następny artykułKurs GBP/USD – po ruchu powrotnym?
Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here