Naga MarketsnordeaFunt brytyjski w przeciągu ostatniego miesiąca sporo zyskiwał w związku z rozgrywaniem przez rynki zbieżności pomiędzy planowanym czasem pierwszych podwyżek stóp procentowych w wykonaniu FEDu oraz BoE. Zdaniem Nordea nadal jest sporo miejsca na to, aby wysłać GBP/USD ponad 1.60.


Na przestrzeni czerwca Kabel zachowywał się zgodnie z założeniami strategii Danske, praktycznie osiągając cel na 1.60, EUR/GBP w tym czasie poruszała się natomiast w konsolidacji 0.70-0.72. Siła GBP może utrzymywać się nadal – dane wskazują bowiem na cykliczną odbudowę gospodarczą.

Pierwsza podwyżka wcale nie w USA?

Nikt nie wątpi w to, że dane czerwcowe dla gospodarki UK były naprawdę korzystne, sugerując zbliżającą się normalizację polityki monetarnej. Inflacja poszła w górę, a w kolejnych miesiącach prognozowane są kolejne wyraźne wzrosty. Rynek mieszkaniowy wysyła pozytywne sygnały odnośnie stabilizacji, a wzrost konsumpcji i zaufania konsumentów wygląda coraz solidniej. Pozytywnie zaskoczyła również dynamika realnych zarobków – kluczowa w procesie decyzyjnym Banku Anglii.

Wzrost zarobków w UK większy niż w USA
Wzrost zarobków w UK większy niż w USA

Rynek obecnie nie spodziewa się, że BoE podniesie stopy przed Q2 2016. Zdaniem Nordea pierwszy ruch może mieć miejsc jednak pod koniec tego roku. Patrząc w ujęciu historycznym Bank Anglii zazwyczaj działa jeden lub dwa kwartały po Rezerwie Federalnej – czy tym razem może być odwrotnie? Wzrost brytyjskich zarobków zaczął przewyższać dynamikę zarobków amerykańskich. Aktualna retoryka oficjeli Bank of England również jest coraz bardziej jastrzębia.

Dalsze wzrosty w krótkim terminie?

Najpierw korekta do 1.55-1.56, a następnie wybicie ponad 1.60 - GBP/USD
Najpierw korekta do 1.55-1.56, a następnie wybicie ponad 1.60 – GBP/USD

Wiele wskazuje na to, że GBP nadal ma sporo miejsca, aby wzrastać w ujęciu krótkoterminowy. Rynek przygotowując się do pierwszej podwyżki stóp powinien wypchać GBP/USD powyżej 1.60, po krótkoterminowej korekcie w okolice 1.55-1.56. Dodatkowo w najbliższych tygodniach najgorszy scenariusz dla strefy euro (Grexit) powinien wspierać GBP (nie zmienia to jednak faktu, że „uczciwy” kurs EUR/GBP znajduje się obecnie w okolicach 0.84, w związku z czym ryzyko spadkowe jest ograniczone w krótkim terminie). W okresie wakacyjnym na EUR/GBP spodziewać powinniśmy się przede wszystkim ruchów konsolidacyjnych.

Wakacje na EUR/GBP upłyną pod hasłem range-trading i gry na odbicia od ograniczenia konsolidacji
Wakacje na EUR/GBP upłyną pod hasłem range-trading i gry na odbicia od ograniczenia konsolidacji


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here