Naga MarketsOpłacanie obowiązkowego ubezpieczenia OC jest jednym z najmniej przyjemnych obowiązków każdego posiadacza samochodu. Niestety, ceny polis wciąż rosną, co zaczyna być coraz większym obciążeniem dla budżetu i zachęca do poszukiwania tańszych ofert. Czy warto wybierać najtańsze OC na rynku? Jakie są plusy i minusy takich ofert?

Wysokość składki OC – skąd się bierze i za co płacimy?

Być może jako właściciel samochodu zastanawiasz się, dlaczego niektórzy płacą znacznie mniej od ciebie i co możesz zrobić, by zaoszczędzić. Kilkaset złotych mniej lub więcej w portfelu to środki, o które warto zawalczyć. Podstawowe czynniki, które wpływają na wysokość składki, to m.in. liczba wypracowanych zniżek (biorąca się z liczby lat bezwypadkowej jazdy), wiek kierowcy (ale również właściciela i współwłaścicieli pojazdu) – tu młodzi potrafią płacić nawet kilkakrotnie więcej od osób w średnim wieku (kierowcy poniżej 26. roku życia traktowani są jako niedoświadczeni, a więc potencjalnie powodujący więcej wypadków), okres posiadania prawa jazdy (tu znów nowicjusze płacą więcej), miejsce zamieszkania (mieszkańcy metropolii zapłacą więcej, niż osoby mieszkające na wsi – statystycznie większa jest bowiem szansa na wypadek), stan cywilny i posiadane dzieci (można liczyć na zniżkę za “stateczność”). Na końcowy wynik wpływ mają również czynniki związane z posiadanym samochodem – przede wszystkim pojemność silnika, wiek samochodu, przebieg i marka. Więcej o tym, co jeszcze wpływa na wysokość składki i gdzie sprawdzić najtańsze OC przeczytasz na stronie: https://www.compero.pl/ubezpieczenia-samochodowe/najtansze-oc

Czy warto wybierać najtańszą opcję?

Kierowcy, którzy wybierają najtańsze OC, swój wybór często argumentują tym, że to tak naprawdę ubezpieczenie dla innych. Nie sposób nie przyznać im racji – chroni ono nas bowiem przed skutkami wyrządzonych przez nas szkód, rekompensując osobom trzecim straty materialne. Niezależnie od tego, czy wykupujesz najdroższą polisę, czy wybierasz najtańszą ofertę na rynku, w razie wypadku z twojej winy nie otrzymasz nic, o ile nie masz dodatkowego ubezpieczenia, np. AC lub innych, wykupionych dodatkowo, opcji. Z tego powodu, zamiast kolejny raz odnawiać polisę u dotychczasowego ubezpieczyciela, warto “powalczyć” o lepszą cenę, próbując z nim negocjować albo po prostu przenosząc się do firmy oferującej najatrakcyjniejsze warunki. Cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga przedkładania dużej liczby dokumentów.

Niekiedy może się jednak okazać, że lepszym rozwiązaniem byłoby dopłacenie nieco do ubezpieczenia OC i wybranie solidniejszego ubezpieczyciela. Dlaczego? Przede wszystkim, jeśli poszukujemy czegoś więcej, niż tylko obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – np. chcielibyśmy mieć dodatkowo ochronę AutoCasco czy pakiet Assistance. Kupując pakiet ubezpieczeń od jednego dostawcy, często możemy liczyć na atrakcyjniejszą cenę, niż gdybyśmy decydowali się na każdy z produktów osobno. Jeszcze innym argumentem za rozważeniem nieco droższej opcji może być dostępność Zielonej Karty – choć dotyczy to jedynie osób planujących podróże poza kraje Unii Europejskiej i EWG – np. na Ukrainę, Białoruś, do Mołdawii, Kosowa czy Serbii. Większość firm “premium” daje dwutygodniową lub nawet miesięczna Zieloną Kartę za darmo.

Na co się zdecydować?

Najlepiej decyzję podjąć samodzielnie, uprzednio zapoznając się dokładnie z dostępnymi opcjami. Być może oszczędność kilkudziesięciu złotych na polisie nie ma sensu w zestawieniu z dodatkowo płatną Zieloną Kartą czy AutoCasco i pakietem Assistance w wygórowanych cenach. Z drugiej strony, osoby, które potrzebują jedynie obowiązkowego OC zadowoli możliwość zaoszczędzenia dodatkowych pieniędzy.

Artykuł partnera

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here