Naga MarketsDziwnie. Tak można jednym słowem odpowiedzieć na pytanie jak zakończył się tydzień na giełdzie za oceanem.

Podsumowanie tygodnia na S&P500

Jeszcze w zeszłym tygodniu rynek był bardzo podekscytowany przemówieniem Janet Yellen, która wyraźnie zasugerowała, że FED nie będzie spieszył się z podwyżką stóp procentowych by dziś wystraszyć się dobrego raportu z rynku pracy i scenariusza, że może ta jedna dobra publikacja danych makroekonomicznych zmieni nastawienie FED.

W tej sytuacji trzeba zastanowić się, czy rzeczywiście jeden dobry raport jest w stanie zmusić FED do przyśpieszenia podwyżki stóp procentowych. Jeżeli uznamy, że globalna deflacja wciąż jest w grze to inflacja będzie daleko w tyle w porównaniu z 2% celem inflacyjnych FEDu i nie ma powodów, żeby spodziewać się tej podwyżki w najbliższych miesiącach.

Za scenariuszem wzrostowym w średnim terminie przemawia również analiza sektorowa zamieszczona poniżej. Mimo spadkowego tygodnia na S&P 500 najlepiej zachowującymi się sektorami były finansowy oraz consumer discretionaries, które nie z reguły nie radzą sobie najlepiej w obliczu spowolnienia gopodarczego.

Trzecim najlepszym sektorem okazała się opieka zdrowotna co zwiastuje końcówkę cyklu. Biorą pod uwagę wszystko powyższe obstawiałbym kontynuację wzrostów po korekcie, ale nie będą one trwały wiecznie. W takiej sytuacji oczekuję szybkiego powrotu do wzrostów.

Cały indeks S&P 500 stracił 1.6% w zeszłym tygodniu, ale wciąż jest 0.6% na plusie od początku roku.

SP500_czykupickorektesektorynagieldziewusa

Ważne dane makro w zeszłym tygodniu

Danych było sporo najważniejszymi były:

  • Dane a amerykańskiego rynku pracy okazały się lepsze od oczekiwań. Nie tylko utworzonych zostało więcej miejs pracy niż rynek się spodziewał, ale ponownie spadła stopa bezrobocia do 5.5%
  • Mario Draghi nie dostarczył nowych fajerwerków. Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie
  • Na zmianę stóp procentowcyh nie zdecydował się również bank Angli.

Ciekawostki z amerykańskich spółek w zeszłym tygodniu

  • W czwartek swoimi wynikami pochwałil się znany amerykański detalista firma Costco. Ich wyniki były wręcz fenomenalne. Przypominam, że ostatnio zerwali umowę z American Express i zastąpili ich Visą oraz Mastercard.
  • Dowiedzieliśmy się również, że Apple zastąpi AT&T w indeksie Dow Jones

Ciekawe rynki w zeszłym tygodniu (Sensex)

Najsilniejszym indeksem na świecie był w zeszłym tygodniu Sensex z giełdy w Indiach, który wzrósł o 3.1%. Wydaje się, że indeks ma szansę na wyjście na nowe szczyty i kontynuację trendu wzrostowego.

gieldawindiachConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here