Początek bieżącego roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie należy do jednych z najbardziej optymistycznych w ostatnich latach. Po przepełnionym wzrostami ostatnim kwartale minionego roku, styczniowe odbicie na WIG20 jest najbardziej dynamiczne od 20 lat. Wydaje się więc, że prognozy niektórych analityków o powtórce z 2008 roku mogły być przesadzone.
Czy GPW będzie kontynuowała wzrosty?
Zwłaszcza, że na tle popularnych indeksów giełdowych, polski indeks dwudziestu największych spółek wciąż pozostaje względnie tani. Recesja wywołana pandemią koronawirusa ukształtowała dołek dla wartości wskaźnika cena/wartość księgowa polskich spółek, na poziomie bliskim 0,78.
Obecnie P/BV dla spółek wchodzących w skład WIG wynosi 1,09, choć w październiku 2021 wynosił około 1,41. Rośnie natomiast prognozowana wartość wskaźnika P/E dla MSCI Poland. Odpowiada za to między innymi rekordowo ciepła zima w Europie – obawy inwestorów o kryzys energetyczny, choć nie zniknęły całkowicie, to jednak uległy znacznemu zmniejszeniu.
W cenach gazu – zwłaszcza amerykańskiego – może jednak namieszać luty. Najnowsze prognozy pogody na ostatni tydzień stycznia wskazują, że na terenie niemal całych Stanów Zjednoczonych temperatura ma być zauważalnie poniżej średniej. Czy będzie to miało wpływ na spółki notowane na polskim parkiecie?
Zapraszamy na webinar Bliżej Giełdy, w którym odpowiadamy na pytanie, czy obserwujemy właśnie początek trwałej hossy na GPW.
W najnowszym webinarze:
- Tym razem będzie inaczej?
- Czy jest jeszcze tanio (na tle innych indeksów)?
- Co dalej z cenami gazu i inflacją?
Oglądaj online na: https://pl.xtb.com/blizej-gieldy-wideo
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Autor poleca również:
- To koniec scentralizowanych giełd kryptowalutowych. Wywiad z Łukaszem Żeligowskim z Kanga
- itcoin osiągnie 50 tys. i 100 tys. USD kolejno w 2023 i 2024 r., prognozuje Peter Brandt
- Likwidatorzy Alamedy ponieśli straty, którym można było zapobiec, uważa Arkham Intelligence