Naga Markets

Czy to dobry moment na inwestycje w nieruchomości? Debata ABC Inwestowania 2021W polskim społeczeństwie w ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat bański na rynku nieruchomości. Jak wskazują goście debaty ABC Inwestowania 2021, wzrosty wyceny obserwowane w ostatnich latach wynikają w głównej mierze z rosnących kosztów pracy, materiałów, czy też wejścia zagranicznych funduszy.Czy na rynku nieruchomości mamy bańkę?

– Bańka na rynku nieruchomości to w zasadzie jest odkąd zacząłem interesować się nieruchomościami i każdy mówi, że jest już za późno, nie da się kupić, nie ma już okazji, jest za drogo. I taka narracja idzie ze mną od samego początku, a jednak podjąłem kroki. Kiedyś słyszałeś, że najlepszy moment, żeby zacząć, to wczoraj (ew. kilka lat temu), a drugi najlepszy moment to teraz. – wskazuje Filip Kowarski, przedsiębiorca i inwestor.

– To, co ja lubię w rynku nieruchomości i dlaczego uważam, że niezależnie od tego, co jest na rynku, to jest to, że ja kupując nieruchomość, zawsze mogę coś w niej zmienić, dołożyć, podnieść ich wartość plus mogę kupić ją poniżej ceny rynkowej. I mogę ją sprzedać później. Odpowiadając na pytanie, uważam że ta bańka, jej w ogóle nie ma. Przyrównując do średnich zarobków, rosnących cen materiałów, rosnącej ceny robocizny. Nie ma i pewnie jeszcze kilka lat będziemy widzieli rosnące ceny nieruchomości. – dodaje także.

ODBIERZ DOSTĘP DO VOD ABC INWESTOWANIA

Jak wskazuje kolejny z debatujących, bańka na rynku nieruchomości mieszkaniowych miała w historii świata miejsce wielokrotnie. Jak przedstawia Wojciech Orzechowski, bańka na rynku mieszkań dotyczy takich światowych ośrodków miejskich jak Sydney, Londyn, czy też Paryż. Z kolei Warszawa ma być postrzegana jako taka, która ma ceny nieruchomości bardzo dobrze wycenione.

– Ja nie widzę tu bański na rynku nieruchomości. Jest bardzo duży potencjał. Ja myślę, że taki potencjał, że jeszcze ceny nieruchomości naszych mieszkań mogą wzrosnąć 2-krotnie, bo gdy ceny wzrosną dwukrotnie, to wtedy stopa zwrotu maleje dwukrotnie i wtedy dopiero być może będzie to nierentowne dla wynajmu długoterminowego. – podkreśla Wojciech Orzechowski, ekspert rynku nieruchomości.

Analogiczne zdanie prezentuje również Damian Pietrzak, który podkreśla, że obserwowane w ostatnich latach wzrosty wynikają z takich czynników jak inflacja, wzrost kosztów robocizny, czy też pojawienie się zagranicznych funduszy.

Warto mieć jednak z tyłu głowy, że wśród analityków są również tacy, którzy prezentują mniej optymistyczne stanowiska na ten temat. Wskazują oni, że konieczność dalszego zaostrzania polityki monetarnej może już wkrótce ograniczyć zdolności kredytowe Polaków, a to będzie miało swoje przełożenie na wartość zaciąganych kredytów hipotecznych. W bardziej odległym terminie podnoszone są również m.in. kwestie demografii, czyli starzenia się społeczeństwa.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kghm giełda | pkn orlen akcje | usd | kurs lewa do złotówki | kur dolara | średni kurs jena nbp | kurs akcji datawalk |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here