Naga MarketsZłotówka i dwa złoteSilne wzrosty wyceny polskiego złotego powodują, że PLN znajduje się na poziomach ostatni raz widzianych pod koniec lipca br. Jednak nie sam wzrost a jego dynamika może szokować. Tylko od początku października złotówka umacniała się w stosunku do euro niemal o 2,3%. Czy siła złotego utrzyma się do końca tego roku? Między innymi na te pytanie odpowiada Roman Ziruk, analityk Ebury, gość programu Okiem Eksperta, prowadzonego przez Adama Raka z Comparic24.tv.


Kurs złotówki był fundamentalnie niedowartościowany, co wywołało wzrosty

Ziruk zapytany o to czy powodem aprecjacji polskiego złotego w październiku są głównie czynniki wewnętrzne i obecna polityka rządu, czy też zainteresowanie inwestorów zagranicznych walutami krajów wschodzących. Zdaniem analityka Ebury główną rolę odgrywają przede wszystkim zewnętrzne czynniki i fundamentalne niedowartościowanie złotego na tle konkurentów rynku Forex.

„W ostatnich tygodniach widać, że inwestorzy zagraniczni oraz percepcja rynku zaczynają się kierować w naszą stronę. Z tego tytułu polski złoty zyskuje, szczególnie na ostatniej eskalacji ryzyka dotyczącego Brexitu, relacji Stanów Zjednoczonych z Chinami i wyroku TSUE” – wyjaśnia Roman Ziruk.

Na przestrzeni września osłabienie złotego napędzała wojna handlowa USA z Krajem Środka, do czego doszły następnie aspekty spekulacyjne. Dodając do tego rynkową dyskusję na temat potencjalnych obniżek stóp EBC oraz NBP w przyszłości oraz niepewność związaną z wyrokiem TSUE, polski złoty tracił, w efekcie czego kurs euro wynosił w pewnym momencie niemal 4,4 zł. Dopiero deeskalacja wspomnianych napięć, która rozpoczęła się od pozytywnego dla frankowiczów wyroku TSUE, pozwoliła na korektę wzrostową złotówki i jej silniejsze umocnienie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here