Naga Markets

Czy Sam Bankman-Fried to Wilk z Wall Street naszych czasów?Sam Bankman-Fried (SBF) w ciągu zaledwie 3 lat zdołał od zera zbudować i rozwinąć giełdę FTX oraz powiązany z nią ekosystem Alameda Research wyceniany w szczycie popularności na 32 mld dol. Uwierzyły w niego największe firmy, takie jak VISA, czy Mercedes, jednak wystarczyło kilka dni, aby to imperium rozpadło się niczym domek z kart. Niektórzy dostrzegają wiele podobieństw między ekscentrycznym Amerykaninem a historią Wilka z Wall Street, czy słusznie?

Król (kryptowalut) jest nagi

Michael Saylor uważa, że los CEO FTX – Sama Bankmana-Frieda ma wiele wspólnego z dokonaniami Jordana Belforta, znanego szerzej jako “Wilk z Wall Street”. Obaj panowie dokonali przekrętu wartego miliardy dolarów, dokonywali malwersacji, mieli swoje 5 minut i wiele wskazuje na to, że obu będzie łączyć pobyt w więzieniu.

SEO MicroStrategy podkreśla, że historia Bankmana-Frieda jest na tyle ciekawa, absurdalna i niespotykana, że zasługuje na ekranizację, której tytuł mógłby brzmieć “The King of Crypto”.

Tytułowy “król kryptowalut” wraz ze swoim otoczeniem wywołał prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut, a według niektórych ekspertów, wydarzenie to, cofnie rozwój branży o całe lata.

W odróżnieniu od Wilka z Wall Street Sam Bankman-Fried w ciągu jednego dnia stracił ponad 90% swojego majątku i opuścił Bloomberg Billionaires Index. Tym samym po  opuszczeniu więzienia (Amerykanin pośrednio przyznał się do winy, o czy pisaliśmy we wcześniejszym artykule) raczej nie będzie beztrosko podróżować po świecie i udzielać mów motywacyjnych na temat swojego biznesu.

Ponadto Bankman-Fried został wyklęty przez większość środowiska, gdyż nawet 1,2 mln użytkowników FTX może nigdy nie odzyskać swoich środków.

Przypadek SBF nie zakończy się happy enedem?

– Myślę, że krach tylko przyśpieszy nieuniknioną regulację rynku krytpowalut. SBF to w pewnym sensie Jordan Belfort ery kryptowalut. Zamiast ‘Wilka z Wall Street’ zrobią film pod tytułem ‘Król kryptowalut’, ku przestrodze – powiedział Michael Saylor.

Trudno nie przyznać Saylorowi racji, gdyż wykasowane tweety Sama Bankmana Frieda mogą świadczyć pośrednio o tym, że fundusze z giełdy FTX zostały wykorzystane na ratowanie Alameda Research, a pieniądze użytkowników giełdy rozlały się po portfelach osób powiązanych z SBF.

Warto przypomnieć, że Jordan Belfort, czyli oryginalny The Wolf of Wall Street” finalnie przyznał się do winy i odsiedział wyrok dwuletniego więzienia, natomiast po wyjściu na wolność zaczął podróżować po świecie, pracując jako mówca motywacyjny.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Belfort zyskał światową sławę po 2013 roku, gdy Leonardo DiCaprio zagrał “Wilka z Wall Street” w tytułowym filmie reżyserii Martina Scorsese.

Na tę chwilę sytuacja Bankmana Frieda nie jest jasna, a organy zbierają dokumentację. Z kolei w USA narastają głosy nawołujące do szybkiego uregulowania branży kryptowalut.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs franka: Szwajcaria radzi sobie z kryzysem lepiej niż strefa euro
Następny artykułKurs złota kontynuuje rajd. Słabość dolara napędza odbicie
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here