Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaW poniedziałkowym studiu Comparic24.tv gościła Dorota Sierakowska – analityk surowcowy DM BOŚ, przedsiębiorca, autorka cenionej wśród inwestorów książki pt. “Świat surowców”. Analityk w trakcie programu „Okiem Eksperta” podzieliła się swoim spojrzeniem na rynek surowcowy równo tydzień po tym, jak ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły w reakcji na ataki i uszkodzenie arabskich instalacji naftowych. Kurs ropy Brent w poniedziałek wynosi 64 USD/brk., a WTI kosztuje niecałe 58 USD/brk. Czy ten tydzień również okaże się tak samo emocjonujący? Więcej szczegółów w programie!


Napięcia polityczne powstrzymają ropę przed głębszymi spadkami

W zeszłym tygodniu rynek surowców zadrżał po ataku na rafinerie Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej. Kurs czarnego złota silnie wzrósł by następnie równie szybko spaść po informacji, iż większość mocy przerobowych utraconych w ataku zostanie wkrótce przywrócone. Czy ropa wróci do poziomów sprzed incydentu?

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie Doroty Sierakowskiej przeciętny Polak zapłaci więcej przy dystrybutorach, choć należy pamiętać, iż wzrosty nie były tak potężne jakie mogłyby być w przypadku eskalacji konfliktu. Dodatkowo sytuację utrudnia polski złoty, który kontynuuje deprecjacje wraz z utrzymującą się awersją do ryzyka na świecie, która powoduje odpływ kapitału do bezpiecznych przystani.

Polski złoty jest bliski tegorocznych minimów, co negatywnie przekłada się na ceny lokalne – zauważyła Sierakowska.

Ekspert zauważa, iż napięcia polityczne będą wspierać notowania ropy naftowej w najbliższym czasie.

Gdybyśmy jednak wyjęli ten czynnik to sytuacja na rynku ropy naftowej nie prezentuje się najlepiej. Mamy przede wszystkim spadającą dynamikę wzrostu popytu na czarne złoto, co wynika ze zwalniającej globalnej gospodarki. Taka sytuacja negatywnie wpływa na ceny, jednak konflikt na Bliskim Wschodzie utrzymuje ceny na stosunkowo wysokich poziomach – dodała.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here