Naga MarketsNotowania soi wspięły się w ostatnich dniach na najwyższe poziomy od 7 lat. W poniedziałek cena kontraktu ustanowiła maksimum na 1459 centów za buszel. Zwróćmy jednak uwagę, że było to tylko naruszenie szczytu z 14 stycznia przy 1435 centów za buszel. A popyt później skapitulował i powróciliśmy poniżej w/w poziomu i oparliśmy się na linii trendu wzrostowego rysowanej od 25 stycznia.

Soja: analiza techniczna wykresu futures soybean

Według klasyki analizy technicznej każda taka sytuacja (niezależnie od tego z jakim instrumentem mamy do czynienia) każe na nowo zastanowić się nad szansami, oraz ryzykiem dla kontynuacji ostatniego trendu wzrostowego. Zwłaszcza, że wzrasta w takiej sytuacji prawdopodobieństwo realizacji formacji 2B zwiastującej nieco głębszą korektę. Uwagę w najbliższych dniach może zwracać zachowanie się dziennego oscylatora RSI9 –  ewentualne naruszenie linii wzrostowej trendu, może inicjować spadki na wykresie bazowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres dzienny FSOYBEAN

Fundamentalnie wysokie ceny soji już od pewnego czasu nie zależą od zakupów dokonywanych przez Chińczyków w ramach zawartego kilkanaście miesięcy temu porozumienia z USA. Tematem numer jeden są warunki pogodowe – nadmierne opady w Brazylii, oraz… susza w Argentynie, a więc na obszarach które są kluczowe dla globalnych zbiorów tego surowca.

Według szacunków w Brazylii zebrano dopiero 1/3 plonów, co jest najgorszym rezultatem od 10 lat, a jakość zebranego już surowca nie jest najlepsza. Zagadką pozostają jednak szacunki dla Argentyny, gdzie mimo suszy nie prognozuje się drastycznego zmniejszenia zbiorów. Reasumując, kolejne tygodnie pokażą jakie będą ostateczne wyniki. Wątki pogodowe zazwyczaj mają sezonowy charakter, a ceny soji wzrosły od sierpnia ub.r. aż o 70 proc., co może sugerować, że wiele wspomnianych czynników jest już w cenach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here