Naga Marketsnordea logoNordea Markets skomentował bieżącą sytuację rosyjskiego rubla. Tatiana Evdokimova, analityk ds. badań w Nordea Markets, sugeruje, że zewnętrzne otoczenie i nastroje na rynku uległy znacznej poprawie od czasu poprzedniego posiedzenia Centralnego Banku Rosji (CBR) z dnia 14 września. Jednocześnie analitycy Nordea Markets zauważają, iż póki co nie ma potrzeby na podwyżkę stóp w Rosji. W raporcie napisano:


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.

widok na cerkiew w moskwie– W tych spokojniejszych warunkach na rynkach finansowych najbliższa decyzja CBR z 26 października jest znacznie bardziej uzależniona od perspektyw inflacji. Od poprzedniego posiedzenia CBR inflacja wzrosła z 3.1% r/r do 3.4% r/r, co jest zgodne z prognozą CBR na koniec tego roku (3.8-4.2%). Potencjalnie bardziej niepokojący jest wzrostowy trend oczekiwań inflacyjnych. We wrześniu przekroczyły one 10%, powracając do poziomu z końca 2017 r. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach oczekiwania inflacyjne będą dalej rosły, ponieważ kilka czynników będzie miało wpływ na ceny.

– Wcześniejsza podwyżka stóp jest możliwa, jeśli problem sankcji powróci, zwiększając zmienność rynku lub jeśli oczekiwania inflacyjne wzrosną zauważalnie pod koniec  2018 r. Rynek faktycznie oczekuje podwyżki do końca tego roku – dodano.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

– Zbliżające się spotkanie jest nieformalnym spotkaniem w tym sensie, że nie będzie mu towarzyszyć konferencja prasowa ani aktualizacja prognozy. Informacja prasowa prawdopodobnie pozostanie ostrożna, sygnalizując wiele czynników inflacyjnych i wciąż wysokie ryzyko geopolityczne. Jednak grudniowe spotkanie powinno być bardziej interesujące, ponieważ odbędzie się po wejściu w życie drugiej rundy pakietu sankcji w związku z otruciem agenta brytyjskich służb wywiadowczych Skripala, a rynek będzie oczekiwał większej jasności co do terminu, kiedy CBR wznowi regularne zakupy waluty krajowej – podsumowali analitycy.

Zobacz również: Zbliża się decyzja BoC. Co dalej z dolarem kanadyjskim?

Czy rosyjską walutę czeka powrót do wzrostów?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here