Naga MarketsCzy ropa i akcje spółek technologicznych osiągnęły już swój szczyt?Ceny ropy naftowej nieznacznie spadły w piątek po raz pierwszy od trzech sesji, a cena ropy WTI znajduje się na poziomie 73,1 dolarów za baryłkę. Na amerykańskich parkietach giełdowych spadają także kontrakty terminowe na indeks spółek technologicznych: Nasdaq stracił ponad 1 proc.

Ropa naftowa odnotowała minimalny spadek w piątek

Głównym tematem dla rynku ropy wydaje się wzrost zachorowań na Covid-19. W USA CDC poinformowało w czwartek, że 69,3 proc. hrabstw miało wskaźniki transmisji koronawirusa wystarczająco wysokie, aby uzasadnić noszenie masek wewnątrz pomieszczeń w miejscach publicznych i powinny one natychmiast wznowić tę politykę. W Chinach odnotowano w czwartek 64 nowe przypadki, wobec 49 dzień wcześniej, przy czym miasto Nanjing zmaga się obecnie z epidemią wariantu Delta.Mimo to oba kluczowe gatunki ropy WTI i Brent zdają się zmierzać do wzrostu o ok. 2 proc. w skali tygodnia. Dochodzi do tego pod wpływem informacji o ograniczonych dostawach ropy i oświadczenia Rezerwy Federalnej, że ożywienie gospodarcze w USA jest nadal na dobrej drodze. Zresztą nie tylko w USA. MFW oczekuje, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 6 proc. w porównaniu ze spadkiem o 3,2 proc. w pandemicznym roku 2020. Za wzrostem mają stać plany ogromnych wydatków w krajach rozwiniętych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Amazon tłumaczy spowolnienie sprzedaży

Na amerykańskiej giełdzie nastroje mogły popsuć wyniki spółki Amazon, której akcje w handlu po sesji zniżkowały o ponad 7 proc. W drugim kwartale 2021 r. zysk na akcję wyniósł 15,12 USD wobec oczekiwanych 12,30 USD, ale przychody okazały się niższe od konsensusu i były na poziomie 113,08 mld USD wobec oczekiwań równych 115,2 mld USD. Jest to wydarzenie, które miało miejsce po raz pierwszy od trzech lat.

Spółka stwierdziła, że wzrost sprzedaży spowolni w kolejnych kwartałach, ponieważ klienci częściej wychodzą z domów na zakupy po przyspieszeniu szczepień na COVID-19. Co więcej, Apple ostrzegł, że ograniczenia w dostawie chipów mogą wpłynąć na sprzedaż iPhone’ów i iPadów w tym kwartale, a Facebook również ostrzegł przed spowolnieniem w rozwoju biznesu. W rezultacie kontrakty terminowe na indeks spółek technologicznych Nasdaq zdaje się spadać o ponad 1 proc.

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here