Naga MarketsIvan Gowan, dyrektor generalny firmy fintech Capital.com, omawia przyszłość blockchain w sektorze finansowym.


Blockchain stał się modnym zjawiskiem w branży finansowej, ale w przeciwieństwie do dotychczas znanych, które pojawiały się i potem szły w zapomnienie, oferuje on możliwość autentycznej rewolucji w branży finansowej i to w szerokim zakresie zastosowań. Od znacznego zwiększenia  bezpieczeństwa, przejrzystości i szybkości szerokiej gamy transakcji, po umożliwienie “nieobsługiwanym” sektorom społeczeństwa dostępu do usług finansowych, w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat, blockchain może całkowicie zmienić finanse, jakie obecnie znamy.

Jednak w 2018 r. wpływ blockchainu będzie prawdopodobnie jeszcze ograniczony. Technologia, która zasadniczo zmieni sposób działania operacji finansowych, potrzebuje więcej czasu, aby zostać prawdziwie zintegrowana z tak skomplikowanym ekosystemem, jak międzynarodowe finanse. W 2018 r. Blockchain będzie kontynuował swoją obecną rolę we wspieraniu kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum, ale najważniejszym wydarzeniem może być regulacja i platforma, która niewątpliwie pomoże przyspieszyć przejście blockchaina do głównego nurtu sektora finansowego.

Blockchain wciąż ma reputację “Dzikiego Zachodu”. Używanie go do obsługi bitcoinów i innych kryptowalut połączone z “podejrzanymi operacjami w darknecie psuje jego wizerunek, ale wydaje się prawdopodobne, że w 2018 r. jego reputacja się poprawi, a zwiększona przejrzystość i bezpieczeństwo staną się jego atutem. Przeglądarki Blockchain coraz lepiej poznają źródło kryptowalut i historię ich transakcji, co pomoże instytucjom finansowym spełnić surowe przepisy dotyczące przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Ponieważ technologia blockchain staje się coraz bardziej przejrzysta, możemy zaobserwować bardziej otwarte podejście ze strony światowych organów regulacyjnych, które może zachęcić instytucje finansowe do zastosowania tej technologii.

Obecnie wiele banków wydaje się chętnych do zbadania zastosowań blockchainu w zakresie usług płatniczych i administracji back-office, ale na przeszkodzie stoi brak jasności co do kwestii zgodności polegających na integracji technologii rozproszonej księgi rachunkowej z ich operacjami. Jasna dyrektywa od organów regulacyjnych, dająca bankom i innym usługom finansowym przestrzeń niezbędną do wprowadzania innowacji i stosowania technologii według własnego uznania, mogłaby znacznie przyspieszyć wprowadzenie technologii blockchain do głównego nurtu systemów finansowych. W 2018 r. zostaną podjęte pierwsze kroki w kierunku bardziej wspierającego i postępowego otoczenia regulacyjnego, które zachęci do innowacji i przyjęcia tej nowej technologii.

Ponieważ optymizm związany z potencjałem blockchain w sektorze finansowym wciąż rośnie, pojawiło się wiele trendów, które prawdopodobnie dobrze wykorzystają tę technologię. Sektor płatności jest jednym z najbardziej oczywistych celów dla innowatorów blockchain. Mechanizmy, za pomocą których instytucje finansowe przekazują tryliony dolarów, są w wysokim stopniu regulowane, a jednocześnie cierpią z powodu wielu niedoskonałości, często potrzebując kilka dni na przeniesienie aktywów. Blockchain może oferować o wiele szybszą i bardziej przejrzystą platformę, za pomocą której przetwarzane są płatności, a jej rozproszona księga oferuje całkowicie sprawdzalną i bezpieczną platformę płatniczą.

Wiele firm podejmuje pierwsze kroki w oferowaniu systemów płatności opartych na blockchain. Santander uruchomił niedawno próbną transgraniczną usługę płatniczą działającą na platformie  blokowej Ripple, natomiast w 2017 r. Mastercard przedstawił platformę płatności między przedsiębiorstwami, która również wykorzystuje technologię blockchain. Podczas gdy firmy świadczące usługi finansowe zwiększają swoje zainteresowanie blockchain, technologia wciąż ma jeszcze wiele do zrobienia, zanim osiągnie pełną akceptację. Ponieważ mętny krajobraz regulacyjny wydaje się być dla głównych instytucji finansowych jednym z ograniczeń w zakresie innowacji blockchain , rok 2018 r. niesie nadzieję, że jaśniejsze uregulowania dotyczące blockchain umożliwią sektorowi pełne uwolnienie technologii i zrewolucjonizowanie globalnej infrastruktury płatniczej.

Płatności w handlu to kolejny przestarzały system czekający na unowocześnienie dzięki technologii blockchain. Akredytywy (LoC) i listy przewozowe są nadal używane w formie papierowej, wysyłane faksem lub pocztą stosowane w handlu międzynarodowym. Blockchain ma szczególną przewagę w tym obszarze sektora finansowego, ponieważ często wiele osób w różnych krajach potrzebuje dostępu do tych samych danych finansowych  podczas wysyłania towarów jednocześnie, w różnych krańcach świata, a blockchain może oferować niezależny, zweryfikowany i bezpieczny wspólny zapis tych danych. Blockchain może być kluczem do drastycznej poprawy efektywności zarządzania finansowaniem handlu międzynarodowego, ale jest mało prawdopodobne, że w 2018 r. ta zmiana w pełni dojdzie do skutku. Aby finanse handlowe naprawdę mogły czerpać korzyści z blockchain, cały ekosystem handlowy musi zostać zdigitalizowany, a to może zająć kilka lat.

Niedawno HSBC ogłosiło, że zakończyło pierwszą komercyjną transakcję w handlu zagranicznym przy użyciu jednej rozproszonej księgi rachunkowej, kiedy to przesyłka soi została przetransportowana z Argentyny do Malezji. Handel pomiędzy importerami i eksporterami jest zazwyczaj finansowany za pośrednictwem Letter of Credit (LoC), które obecnie gwarantują transakcje handlowe o wartości około 2 bilionów dolarów, ale proces ten jest coraz bardziej przestarzały i podatny na oszustwa, a także potrafi trwać od pięciu do dziesięciu dni. Korzystając z jednej platformy cyfrowej, HSBC skrócił czas przetwarzania dokumentów do zaledwie 24 godzin, co było spektakularnym i najlepszym przykładem jak blockchain może zmienić handel zagraniczny. Podczas gdy pełna cyfryzacja handlu międzynarodowego jest odległa o kilka lat, rok 2018 może przynieść coraz więcej przykładów instytucji pokazujących, w jaki sposób można zastosować blockchain, aby rozwiązać niektóre problemy stojące przed branżą finansową.

Ponieważ organy nadzoru na całym świecie wdrażają coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, wiedza o tym, kim są ich klienci, jest coraz ważniejsza dla instytucji finansowych. Blockchain, dzięki swoim kryptograficznym zabezpieczeniom i możliwości udostępniania stale aktualizowanego rekordu wielu stronom, może znacznie zwiększyć zdolność instytucji do weryfikowania tożsamości swoich klientów i rozszerzyć usługi finansowe na te bez formalnie uznanej dokumentacji. Nie tylko przyczyniłoby się to do uproszczenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, ale także znacznie zmniejszyłoby koszty i złożoność zarządzania procesem weryfikacji tożsamości.

Jesteśmy na początku cyklu technologicznego blockchain. Technologia ta stwarza wiele ekscytujących możliwości sektorowi finansowemu, ale rozwój ten nie będzie jeszcze tak intensywny w tym roku. Jednak w 2018 r. będą obowiązywać bardziej progresywne regulacje, umożliwiające instytucjom finansowym podjęcie pierwszych naprawdę konkretnych kroków w kierunku integracji blockchain w swoich operacjach. Jesteśmy również świadkami wielu postępów w samej technologii, takich jak większa przejrzystość, mniejsze zużycie energii i zwiększona skalowalność, z których wszystkie pomogą zachęcić do przyjęcia blochchain przez sektor finansowy.


jest start-upem Fintech, który wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, aby zapewnić najwyższą jakość transakcji. Dzięki inwestycji w wysokości 25 milionów dolarów amerykańskich i rosnącej bazie klientów, Capital.com ma obecnie 17 000 aktywnych użytkowników dziennie. Capital.com ma biura w Limassol, na Cyprze, w Londynie, Wielkiej Brytanii, Gibraltarze i Mińsku na Białorusi. Firma rozwija oprogramowanie w środowisku transakcyjnym, w tym aplikację Capital.com o tej samej nazwie i dodatkową aplikację edukacyjną Investmate.

Firma jest licencjonowana przez CySEC, licencja 319/17. Handel jest ryzykowny i możesz stracić cały zainwestowany kapitał.Więcej informacji można znaleźć na stronie https://capital.com/

Śledź nas na Twitterze, LinkedIn i Facebooku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here