Naga MarketsMoneta Bitcoin stojąca na stoleJuż za trochę ponad rok czeka nas kolejny podział nagrody za wykopanie bloku bitcoina. Czy doprowadzi to do nowej bańki na rynku kryptowalut?

Bitcoin już w maju 2020 r. będzie miał wskaźnik inflacji sięgający 1,8% w ciągu roku. Wtedy też codzienna emisja głównej kryptowaluty spadnie o 50%.

Geneza hossy?

Nagroda za wydobycie bitcoinów ponownie zmniejszy się o połowę już w maju 2020 r. To już trzeci raz w historii cyfrowej monety. Dziś górnicy przetwarzający transakcje otrzymują 12,5 BTC za każdy wykopany blok. W ciągu 455 dni nagroda za wydobycie bloku spadnie jednak do 6,25 BTC. Tym samym stopa inflacji kryptowaluty spadnie z 3,81% do 1,8% – twierdzą autorzy artykułu z UsetheBitocin.com.

Będzie to miało bardzo istotny wpływ na rynek i całą społeczność. Po raz pierwszy bitcoin będzie miał bowiem niższą stopę inflacji niż wynosi cel nałożony przez banki centralne w krajach rozwiniętych. Te instytucje ograniczają bowiem inflację do poziomu blisko 2%.

W krajach rozwijających się polityka inflacyjna jest bardziej elastyczna. Niektóre banki centralne ustalają stopę inflacji na rok w wysokości 4% lub 5%. Są też inne państwa, takie jak Wenezuela czy Zimbabwe, których rządy nie mają żadnego celu w zakresie poziomu inflacji. Efekt? Panuje tam hiperinflacja a papierowy pieniądz jest niemal bezwartościowy.

W takiej sytuacji ludzie będą mogli zacząć myśleć o bitcoinie jako o aktywie zabezpieczonym przed inflacją. Jego emisja spadnie z czasem, co oczywiście będzie miało wpływ na cenę. Przy stabilnym lub zwiększonym popycie cena najpopularniejszej wirtualnej waluty powinna ponownie wzrosnąć.

Może to doprowadzić do skoku zainteresowania BTC ze strony poważnych inwestorów, którzy myślą długoterminowymi kategoriami. Dziś większość z nich patrzy na złoto. Dlaczego? To proste – ma ono zastosowanie w gospodarce, a także od wieków (a wręcz zarania naszej cywilizacji) jest synonimem czegoś cennego. Przynosi też stabilny zysk, ale nie tak spektakularny, jak ma to miejsce w przypadku BTC.

Jeśli ktoś zainwestował w kryptowalutę w drugiej połowie 2017 roku jest dziś stratny, ale inwestorzy długoterminowi, nadal są na plusie, mimo obecnej bessy. To może przemówić do osób, które szukają aktywów na długi okres.

Ponadto, jak zauważył ostatnio legendarny już inwestor Tim Draper, bitcoin jest bardzo bezpiecznym aktywem w kontekście jego przechowywania. To kolejny argument dla milionerów.

Co stanie się maju?

Wiemy, co będzie miało miejsce w maju 2020 r. Pytanie, czy początek hossy nie nastąpi już w maju tego roku. Skąd ta myśl? Otóż, z reguły wzrosty zaczynały się właśnie rok przed halvingiem, czyli wspominanym już tu podziale nagrody za wydobycie bloku. Czy tak będzie i tym razem? W ostatnich dniach giełdy rejestrowały wzrosty cen, które wczoraj zostały co prawda przyhamowane i spuentowane spadkami, ale nie przekreśla do dalszej wspinaczki. Pozostaje nam czekać i obserwować rynek. Może to właśnie teraz jest najlepszy okres na kupno BTC?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here