Naga MarketsCzy Polacy interesują się technologią blockchain Sławomir Cieśliński Medien ServiceAdam Rak w cyklu programu “Gość dnia” rozmawiał ze Sławomirem Cieślińskim, założycielem Medien Service, firmy konsultingowej wyspecjalizowanej w zakresie gospodarki elektronicznej. Na tapetę trafia technologia blockchain. Czy Bitcoin ominął Polskę oraz temat konferencji Digital Money & Blockchain Forum “Blockchain i aktywa cyfrowe – perspektywa kolejnej dekady”, która odbyła się 16 maja br. w Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

10-lecie technologii Blockchain.

W styczniu mieliśmy okazję upublicznienia technologii Blockchain oraz walut (krypto)cyfrowych. W niektórych kręgach oraz rozwiązaniach biznesowych bardziej przełomowym jest fakt pojawienia się technologii blockchain niż kryptowalut, które budzą skrajne emocje. Forum Digital Money & Blockchain Forum pojawia się właśnie po to, aby dokonać oceny tego zjawiska. – Spotykamy się po to, aby zadać sobie pytanie czy te 10 lat, które bardzo szybko Nam minęły to jak to oceniać? Państwo się orientujecie, że jak się porówna różne wynalazki w skali światowej, takie zestawienie w jakim czasie osiągnęły milion użytkowników i jak się patrzy na to na przestrzeni ostatnich 150 lat to każde takie zjawisko uzyskiwało milion użytkowników. I z tego punktu widzenia, blockchain, oczywiście jest zjawiskiem szerszym niż telefon czy żarówka, ale nie zmienia to faktu, że to 10-lecie blockchaina z jednej strony podtrzymuje w zainteresowanych kręgach, że jest to rewolucja techniczna, która na wiele lat do przodu może zmodyfikować, usprawnić, zabezpieczyć jak i potanić pewne rozwiązania. Z drugiej strony mamy pytania czy blockchain nie jest zawiedzioną nadzieją. – tłumaczy założyciel Medien Service, Sławomir Cieśliński.

Tytuł tegorocznego forum wynika z tego, aby też się rozliczyć z przeszłości w tej rewolucji. Na ile My, jako Polska w tym procesie w ciągu dziesięciu lat uczestniczyliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Również pod uwagę będzie brany punkt przecięcia, teraźniejszość i analiza kolejnych dziesięciu lat. W którym miejscu jesteśmy oraz jak rozwijać się w przeciągu następnej dekady.

Czy Bitcoin i blockchain ominą Polskę?

Taki natomiast był tytuł zeszłorocznej konferencji organizowanej m.in przez Naszego gościa programu. To jest bardzo trudne pytanie, a odpowiedź jest niezbyt satysfakcjonująca. Wydaje się, że jeszcze kilka lat temu w Polsce istniały grupy ludzi, które bardzo aktywnie uczestniczyły w tym rynki i wniosły istotny wkład, tłumaczy Sławomir, byliśmy postrzegani w pierwszej dziesiątce takich rozwiązań, aż w pewnym momencie administracja krajowa zainteresowała się tym tematem. Niestety, ale zawirowania wokół kryptowalut, spowodowały, że  NBP i KNF wyraziły się ostrzegawczo. Przełożyło się to na samą technologię. Zaangażowanie Polski zmalało w tym zakresie i doprowadziło, że jesteśmy dopiero w trzeciej dziesiątce państw jeżeli chodzi o zainteresowanie technologiami. Znamy firmy, które przeniosły swoje rezydencje zagranicę, gdzie ta działalność jest dopieszczona.

Istnieje obawa, że jeżeli nie wytworzy się pewna kultura nowych rozwiązań i technologii to możemy dojść do momentu, że się cofniemy. Założyciel Medien Service wskazuje, że najbardziej destrukcyjnym czynnikiem jest po prostu nie wiedza, dlatego ważne jest tworzenie takich forum i dyskusji na gruncie zobiektywizowanych parametrów naukowych to badają.

W rozmowie jeszcze:

  • Jakich błędów możemy uniknąć w rozwoju technologii naszego kraju.
  • Faktyczne rozwiązania oparte na nowoczesnej technologii.
  • Partnerach corocznego forum i z jakich środowisk wywodzą się prelegenci.
  • Skąd szerokie spektrum gości zaproszonych na konferencję – od biznesu przez naukę.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here