w samo sedno Formacja głowy z ramionami to jedna z najbardziej znanych formacji analizy technicznej. Pojawienie się na wykresie specyficznego układu lokalnych szczytów i dołków często zwiastuje zbliżający się koniec trendu (lub też impulsu) wzrostowego. Formacja głowy i ramion (lub krócej RGR od ramię, głowa, ramię) z całą pewnością znajdzie swoje miejsce w każdej książce poświęconej analizie technicznej. Nie jest to jednak formacja czysto teoretyczna, gdyż równie często pojawia się ona na wykresach.

Finax

Formacja głowy z ramionami powinna składać się z dwóch (niemal) równych dołków, wyższego szczytu (głowa) oraz ramion na (niemal) tym samym poziomie. Stare powiedzenie traderów brzmi: Rynek to nie apteka i niewielkie różnice w poziomach ramion, czy utworzenie się drugiego dołka formacji na nieco wyższym poziomie nie powinno być powodem do jej odrzucenia. Według klasycznych zasad analizy technicznej, formacja ta zwiastuje rychły koniec trendu wzrostowego a potwierdzeniem jej powstania jest wybicie tzw. linii szyi czyli wsparcia wyznaczonego na podstawie dwóch dołków.

Analogiczną do formacji głowy z ramionami jest powstałą w skutek jej odbicia lustrzanego formacja odwróconej głowy z ramionami (RGR). W odróżnieniu do klasycznego RGR’a, oRGR powstaje w skutek uformowania się trzech lokalnych dołków i jest formacją pro-wzrostową.

Tworzenie powyższej formacji dostrzec można obecnie na notowaniach pary walutowej NZDCAD. Póki co nie została ona jeszcze potwierdzona, gdyż rynek w dalszym ciągu nie wybił linii szyi.

Potencjalna formacja oRGR na notowania pary walutowej NZDCAD
NZDCAD D1

Póki co dostrzec możemy jednak formowanie się prawego ramienia i jeżeli tylko trwające od  ubiegłego tygodnia wzrosty będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania (zielonej) linii szyi. Trwałe pokonanie tego oporu mogłoby natomiast potwierdzić powstanie pro-wzrostowej formacji oRGR, dla której realnym zasięgiem okazują się w tym momencie okolice poziomu 0.8970.

Negacja scenariusza pro-wzrostowego mogłoby być odrzucenie (zielonej) linii tendencji spadkowej i powrót do spadków.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut #WEEKLY, 29 października
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – Bitcoin na dwutygodniowych dołkach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here