Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Are Expectations Destroying Your Trading Account?


Natychmiastowa gratyfikacja to coś, co cieszy nas wszystkich; im szybciej dostajemy to czego chcemy, tym lepiej się czujemy. Jednakże w tradingu nie często dostajemy dokładnie to, co chcemy wtedy kiedy chcemy. Wrodzona ludzka potrzeba natychmiastowej gratyfikacji niszczy rachunki handlowe wielu traderów, a może nawet robi to z twoim rachunkiem właśnie teraz.

Transakcje potrzebują zwykle więcej czasu niż oczekujemy, a to przysparza traderom sporo problemów. Jesteśmy przywiązani do bycia wynagradzanym od razu i to dlatego ludzie uzależniają się od takich rzeczy jak narkotyki czy hazard; te rzeczy dostarczają im natychmiastowego zaspokojenia. Jednakże pewnie jesteś świadomy tego, że to co sprawia, iż czujemy się dobrze, nie zawsze jest dla nas dobre, a jest to szczególnie prawdziwe w tradingu.

Oczekiwania są częstym wrogiem sukcesu w tradingu

Transakcje niezbyt często zachowują się tak jakbyśmy chcieli. To z kolei gra na naszych emocjach, ponieważ jak wspominałem wyżej, jesteśmy naturalnie przywiązani do chęci natychmiastowej gratyfikacji. Tak więc mamy tu wyraźny konflikt pomiędzy tym czego oczekujemy od transakcji, a tym co ona zazwyczaj daje. W rzeczywistości wielu traderów oczekuje nierealistycznie dużych zysków w prawie każdej transakcji, której dokonują. Umieszczają oni wtedy swoje targety 500 pipsów od poziomu wejścia, a gdy ten cel nie zostaje osiągnięty, doznają emocjonalnego bólu i cierpienia.

Podobnie jest z oczekiwaniami traderów, co do długości trwania transakcji. Hej, chciałbym aby każda moja transakcja natychmiast kończyła się zyskiem, ale nie tak jest rzeczywistość. Transakcja potrzebuje czasem tygodni, by się dobrze rozegrać, musisz o tym pamiętać, ponieważ nigdy nie zarobisz dużych pieniędzy na rynku jeśli nie pozwolisz mu skierować się na twoją korzyść. Niektóre z największych funduszy hedgingowych trzymają pozycję i jadą z trendem tygodniami, a w rezultacie zarabiają miliony, co jest wskazówką tego, jak duzi gracze zachowują się na rynku.

Następnym razem gdy zawierasz transakcje, powinieneś być przygotowany, by pozwolić jej pracować przez kilka dni lub nawet tygodni, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie bądź przerażony wahaniami cen przeciwko twojej pozycji w ciągu dnia i nie wychodź z niej zbyt wcześnie, bo możesz przegapić dobry ruch lub silny trend.

Bardzo ważne jest również zrozumienie, że każdego dnia i tygodnia rynek może poruszyć się na określoną odległość, tak więc nie miej nierealistycznych oczekiwań, co do tego jak daleko twoja transakcja skieruje się w danym okresie czasu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Jak wskaźnik Average True Range (ATR) pomaga w tradingu

Jest narzędzie techniczne, które może pomóc w określeniu jak daleko rynek może się skierować w nadchodzących dniach lub tygodniach. Narzędzie to nazywa się Average True Range (ATR) i jest wskaźnikiem zmienności, który może dać nam wyobrażenie o spodziewanym ruchu ceny w danym dniu lub tygodniu. Mówiąc prosto, gdy rynek doświadcza wysokiego poziomu zmienności mamy również wysoki poziom ATR, a gdy poziom zmienności jest niski otrzymujemy niskie odczyty ATR. ATR pokazuje jak daleko rynek porusza się w ciągu dnia (lub w każdym innym przedziale czasowym jaki zastosujemy), od minimów do maksimów (wahania dzienne).

Aby zapoznać się ze szczegółowym tutorialem dotyczącym korzystania z narzędzia ATR, możesz przeczytać ten artykuł >>.

ATR nie jest “dokładną” prognozą tego, jaki ruch wykona rynek, pokazuje raczej, jak bardzo rynek poruszał się w ostatnim czasie, innymi słowy, jaka panowała zmienność. To bardzo ważne, ponieważ dostarcza nam spodziewanego zakresu ruchu ceny na rynku w ciągu dni lub tygodni naprzód.

Poniżej znajduje się wykres dzienny EURUSD z 5-okresowym wskaźnikiem Average True Range w dolnym oknie.

wykres EURUSD z 5-okresowym wskaźnikiem Average True Range w dolnym oknie

Zauważ, jak ATR zmniejsza swoją wartość gdy zmniejsza się zmienność na EURUSD, a jak ją zwiększa podczas wyższej zmienności.

Zwykle używam 5-okresowego ATR’a, ale 5 dni może zostać zwiększone do 7 lub 10 na wykresie dziennym, jednak ja zwykle zostaje przy 5, szczególnie na wykresie tygodniowym. 5 dni to jeden tydzień na interwale dziennym i jest to dokładny obraz obecnej zmienności na rynku.

ATR pomaga zrozumieć obecną zmienność rynku, a to z kolei pomaga nam w planowaniu rozmieszczenia zleceń stop loss i take profit. Oczywiście, nie będziesz chciał umieszczać stop lossa wewnątrz bieżącego, dziennego zakresu wartości ATR ponieważ twoja transakcja potrzebuje przestrzeni do ruchu.

ATR może pomóc utrzymać twoje oczekiwania w ryzach, ponieważ przypomina, że rynek poruszy się tylko do pewnego momentu każdego dnia lub tygodnia, statystycznie rzecz ujmując. Dla przykładu powiedzmy, że jesteś w transakcji i masz już 180 pipsów na plus, a w tym tygodniu rynek poruszył się już o 200 punktów od minimum do maksimum (lub odwrotnie), dodatkowo ATR pokazuję, że średni tygodniowy zakres to tylko 200… jest to wskazówka, że ruch w tym tygodniu może być już wyczerpany i nie powinieneś być chciwy oczekując więcej; to może być dobry czas na wyjście z transakcji.

Możesz równie dobrze łączyć wskazania ATR z kluczowymi poziomami dla stop lossów oraz targetów. Jeśli widzisz kluczowy poziom, który jest przeciwny do twojej transakcji i masz już na plusie 120 pipsów, a ATR na ten tydzień przewiduje 150 pipsów, wtedy dobrze połączyć fakt zbliżania się do kluczowego poziomu z górną granicą zakresu wskazań ATR. Limit ostatniego tygodniowego zakresu ATR jest dobrą wskazówką mówiącą, że powinieneś “wziąć pieniądze i uciekać”.

Ważne jest, aby pamiętać, że ATR nie jest ‘twardym i szybkim’ narzędziem, ale raczej przewodnikiem, który może pomóc ci zejść na ziemię z ‘krainy marzeń’. Chcę również by było jasne, że ATR nie jest wskaźnikiem dla wejścia czy wyjścia z pozycji, ale jest narzędziem pomagającym zobaczyć zmienność rynku i jego niedawny, średni zakres, tak by pomóc planować i zarządzać transakcjami.

Jak zastosować ATR na platformie MetaTrader 4:
  • Kliknij ‘Wstaw’ na górnym pasku po lewej.
  • Następnie wybierz ‘Wskaźniki’.
  • Przejdź do menu ‘Oscylatory’.
  • Tam znajdź ‘Average True Range’ (powinien być pierwszy).
  • Teraz musisz wybrać kolor linii wskaźnika oraz okres czasu. Lubię używać 5-okresowego ATR, ale czasem patrzę też na 7- lub 10-okresowy.

Zaakceptuj konsekwencje wiążące się z twoją transakcją ZANIM w nią wejdziesz

Jak wspominaliśmy powyżej, w tradingu bardzo ważne jest, by oczekiwania były w zgodzie z rzeczywistością. Oznacza to przyjęcie realistycznego i logicznego podejścia do zleceń SL oraz TP (w tym pomaga ATR) oraz tego, że nie powinniśmy oczekiwać ogromnego ruchu w każdej transakcji. Znaczy to również, że nie oczekujemy zysku z każdej transakcji. Najlepsi traderzy na świecie wciąż mają stratne transakcje, które stanowią 50% lub więcej ich wszystkich zagrań. Oni wiedzą, że zarządzanie pieniędzmi, cierpliwość i dyscyplina jest tym, co pozwala zarabiać duże pieniądze na rynku, a te rzeczy są oczywiście sprzeczne z naszą wrodzoną potrzebą natychmiastowej gratyfikacji.

Ignorowanie tego co sprawia, że czujesz się dobrze w danej chwili jest umiejętnością, którą trzeba rozwijać jeśli chcesz osiągnąć długoterminowy sukces w tradingu. Obejmuje to między innymi posiadanie cierpliwości pozwalającej transakcji na pracę, tak długo jak tego potrzebuję, ponieważ często nie rozgrywa się ona tak szybko i płynnie jakbyśmy tego chcieli. Musisz nauczyć się unikać wychodzenia z transakcji podczas pierwszego lepszego ruchu do niej przeciwnego. Na rynku występują przypływy i odpływy, a ruch przeciwko twojej pozycji jest normalną składową tradingu. Naucz się także opracowywać plan przed wejściem w transakcje i trzymaj się go, nie daj na siebie nadmiernie wpłynąć codziennym wahaniom na rynku. Jeśli twój plan dla pozycji jest wciąż prawidłowy i ma sens, wtedy musisz pozwolić transakcji działać jeśli chcesz, by twoja strategia pracowała dla ciebie przez cały czas.

Używanie ATR, tak jak opisywałem wyżej pomaga kontrolować oczekiwania odnośnie transakcji i trzymać je w zgodzie z rzeczywistością. Odkryłem jednak co może pomóc jeszcze bardziej, ZANIM klikniesz przycisk kupna lub sprzedaży daj sobie trochę czasu, by naprawdę zaakceptować konsekwencje transakcji, którą zamierasz przeprowadzić. Musisz czuć się dobrze z traceniem pieniędzy, które ryzykujesz, tak więc musisz naprawdę przemyśleć wielkość pozycji przed jej zajęciem. Czy jesteś gotowy zaryzykować i stracić określoną kwotę pieniędzy, by zobaczyć czy ta transakcja rozegra się na twoją korzyść?

Jeśli akceptujesz konsekwencje przed wejściem w transakcje, nie będzie ona na ciebie wpływać, gdy zacznie wymagać więcej czasu niż oczekiwałeś lub niż byś chciał. Będziesz bardziej skłonny siedzieć cierpliwie i po prostu dawać rynkowi ‘robić swoje’. Przez większość czasu, ingerowanie w transakcje podczas jej trwania jest złym pomysłem. Na przestrzeni lat nauczyłem się, że trzymanie się mojego pierwotnego trading planu i pozwalanie transakcji rozegrać się albo na stop, albo na take profit jest najlepszą drogą do celu. Nazywam to tradingiem w stylu ‘ustaw i zapomnij’, by nauczyć się więcej o tej technice, sprawdź moje artykuły na ten temat.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Are Expectations Destroying Your Trading Account?


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here