Naga MarketsCzy nadpłata kredytu się opłacaZaciągając jakikolwiek kredyt, zobowiązujemy się do jego regularnej spłaty. Wysokość i częstotliwość należnych rat zapisane są w harmonogramie, który powinniśmy otrzymać wraz z umową kredytu. O ile spłata rat po terminie niesie za sobą ryzyko naliczenia dodatkowych kosztów, o tyle nadpłata czy wcześniejsza spłata kredytu to co do zasady korzystne rozwiązania. O czym należy pamiętać? Czy jest szansa na proporcjonalny zwrot kosztów przy wcześniejszej spłacie zobowiązania?

Nadpłata a wcześniejsza spłata kredytu

Po kredyt sięgamy co do zasady wówczas, gdy nie dysponujemy w danym momencie środkami własnymi, które pozwoliłby nam na zrealizowanie naszych planów. Nie oznacza to jednak, że sytuacja ta nie może się w przyszłości zmienić. Szczególnie w przypadku kredytów długoterminowych bardzo realny jest scenariusz, w którym będziemy zainteresowani wcześniejszą spłatą lub częściową nadpłatą kredytu.Nadpłata kredytu to nic innego jak przelanie na wskazany przez kredytodawcę rachunek kwoty wyższej niż wynikałoby to z harmonogramu spłaty. Wcześniejsza spłata to z kolei jednorazowe przekazanie kredytobiorcy kwoty powalającej na zamknięcie kredytu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo często kredytobiorca otrzymuje dwa rachunki bankowe do obsługi swojego kredytu – jeden do bieżącej spłaty i drugi do wcześniejszej spłaty. Jeśli na pierwszym z nich znajdzie się kwota wystarczająca na spłatę dwóch rat, bank pobierze tylko równowartość jednej raty w dniu wynikającym z harmonogramu, a kolejna pobrana zostanie dopiero za miesiąc. Nieco inaczej działa drugi rachunek – przeznaczony do wcześniejszej spłaty. Jeśli znajdą się na nim jakieś środki, bank przeliczy na nowo kredyt i przekaże nam nowy harmonogram z odpowiednio niższa ratą. Jeśli kwota pozwoli na spłatę kredytu, kredyt zostanie rozliczony.

By uniknąć niespodzianek, warto skontaktować się z kredytobiorcą i ustalić kwotę, która pozwoli zamknąć kredyt (każdego dnia jest ona nieco inna) i rachunek, na którym powinna się ona znaleźć. Upewnijmy się również, że bank operacji tej dokona automatycznie – bez konieczności złożenia dodatkowego wniosku.

Nadpłata kredytu – czy warto zdecydować się na taki krok?

Częściowa lub całkowita nadpłata kredytu, skutkująca jego przeliczeniem lub rozliczeniem, to na ogół bardzo dobra decyzja, pozwalająca sporo zaoszczędzić. Szczególnie dziś w dobie niskich stóp procentowych, taki krok może okazać się bardzo korzystnym posunięciem. Trudno bowiem znaleźć bezpieczną formę lokaty kapitału, który zapewniłby oprocentowanie na poziomie wyższym niż RRSO naszego kredytu. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, wynikające z wcześniejszej spłaty. Banki w swych umowach bardzo często umieszczają zapisy o dodatkowych opłatach przy spłacie kredytu w pierwszych latach jego trwania – tyczy się to przede wszystkim kredytów hipotecznych.

Jak uzyskać proporcjonalny zwrot przy wcześniejszej spłacie?

Wcześniejsza spłata kredytu, zgodnie z orzeczeniem TSUE, otwiera również możliwość wnioskowania o proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów. Mowa chociażby o prowizji czy ubezpieczeniu. Bardzo często są to niemałe kwoty, dlatego warto poważne zastanowić się nad wcześniejsza spłatą posiadanych zobowiązań.

Jak odzyskać nadpłatę kredytu? Zwrot kosztów przy wcześniejszej spłacie wymaga jedynie złożenia w banku odpowiedniego wniosku. Możemy sporządzić go własnoręcznie lub poszukać na stronie internetowej banku, który udzielił nam kredytu. Ważne jest również to, kiedy, w jakiej kwocie i po jaki kredyt zdecydowaliśmy się wnioskować. O proporcjonalny zwrot kosztów można wnioskować w przypadku:

invest
  • kredytów konsumenckich zaciągniętych po 18 grudnia 2011 roku;
  • kredytów hipotecznych zaciągniętych po 22 lipca 2017 roku.

Artykuł partneraJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here