Naga Markets

Czy można wziąć drugi kredyt hipotecznyKredyt hipoteczny – zaciągany w celu nabycia nieruchomości – to duże zobowiązanie. Niemniej coraz więcej osób zastanawia się nad zaciągnięciem drugiego kredytu hipotecznego. Nie od dziś wiadomo bowiem, że nieruchomości to najlepsza inwestycja – szczególnie w niepewnych czasach.

Nasuwa się jednak szereg pytań: czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny? Jakie trzeba spełnić warunki, jeśli już spłaca się hipotekę? A wreszcie: na jaki bank się zdecydować i jak dopełnić formalności? W niniejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się właśnie tym kwestiom.Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny?

A zatem: czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny? Jak możemy przeczytać na https://fundi.pl/blog – jest to jak najbardziej możliwe. Co więcej – na ten krok decyduje się coraz większa rzesza klientów banków. W większości przypadków kredyty hipoteczne to jedyna droga do spełnienia marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Polskie prawodawstwo przewiduje sytuację, w której klient zaciąga drugi kredyt hipoteczny w momencie, kiedy wciąż spłaca jeszcze pierwszy. Wszelkie kwestie związane z udzielaniem kredytów hipotecznych wyczerpują zapisy w Ustawie z dnia 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Fakt, że w świetle prawa można wziąć drugi kredyt hipoteczny, nie oznacza jednak, że praktyka ta jest powszechna. Biorąc pod uwagę, że niekiedy trudno uzyskać choć jeden kredyt hipoteczny, łatwo się domyślić, że jeszcze trudniejsze może być zaciągnięcie drugiego. Aby to się udało trzeba wykazać się nienaganną historią kredytową oraz mieć wysoką zdolność kredytową. Oczywiście wszystko jest możliwe. Jak już wspomnieliśmy – tego typu zobowiązanie udaje się uzyskać coraz większej rzeszy klientów, co zdecydowanie napawa optymizmem i zachęca do spróbowania.

Drugi kredyt hipoteczny – kiedy się na niego zdecydować?

Przede wszystkim wtedy, kiedy zależy nam na przynoszącej zysk inwestycji. Nieruchomości to stosunkowo pewna inwestycja – w przeciwieństwie chociażby do lokat bankowych. Druga nieruchomość może zostać przeznaczona na wynajem, a pozyskiwane w ten sposób środki finansowe można przeznaczyć na spłatę comiesięcznych rat. Po spłaceniu zobowiązania mamy natomiast nieruchomość, dzięki której uzyskujemy regularny dochód pasywny. Inwestowanie w nieruchomości jest dobrą opcją również wtedy, kiedy jesteśmy rodzicami.

Po spłaceniu drugiego kredytu hipotecznego dysponujemy nieruchomością, którą możemy przekazać dziecku na start w dorosłe życie. Jest to nieoceniona pomoc. Podsumowując; na drugi kredyt hipoteczny warto się zdecydować zawsze, jeśli zależy ci na stabilnej inwestycji – dla siebie lub dzieci.

Jakie są warunki zaciągnięcia drugiego kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego jest możliwe przede wszystkim wtedy, gdy zdolność kredytowa klienta na to pozwala. Kolejnym warunkiem – podobnie, jak przy pierwszym kredycie – jest uiszczenie wkładu własnego. W zasadzie drugi kredyt hipoteczny jest udzielany analogicznie do pierwszego. Z tą tylko różnicą, że posiadane już zobowiązanie może obniżać zdolność kredytową wnioskodawcy.

Kolejny kredyt hipoteczny to duże obciążenie dla budżetu klienta, a więc bank musi dokładnie przeanalizować sytuację. Warto być na to przygotowanym i zadbać o dobrą zdolność kredytową. Przede wszystkim nie można mieć żadnych opóźnień w spłacie dotychczasowego kredytu mieszkaniowego. Historia kredytowa powinna być nienaganna, aby nie pojawiły się trudności w zaciągnięciu drugiego kredytu hipotecznego. Należy także spłacić wszystkie zobowiązania, które mogą obniżać zdolność – pożyczki i kredyty konsumpcyjne.

Istotna jest również stabilna sytuacja finansowa i zawodowa. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o dodatkowe źródła dochodów, co będzie ogromnym plusem w oczach banku. Oczywiście warto najpierw zastanowić się nad tym, czy podołamy takiemu wyzwaniu i damy radę wywiązać się ze wszystkich zobowiązań finansowych. Jeśli mamy zamiar spłacać drugi kredyt mieszkaniowy za pomocą środków z wynajmu oraz dysponujemy odpowiednią kwotą na wkład własny – wszystko powinno się udać.

Jak wybrać odpowiedni bank?

Jaki bank wybrać przy drugim kredycie hipotecznym? Czy zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku? Jeśli już staraliśmy się o pierwszy kredyt w jednym banku, to z pewnością przetarliśmy szlak – doskonale znamy procedury i wymagania instytucji, a także wiemy, jakie przedłożyć dokumenty. Jest to bez wątpienia duży atut, który ułatwi całą procedurę.

Ponadto możemy w ten sposób uniknąć ponownego dostarczania zaświadczeń o dochodach. Warto jednak wiedzieć, że można dostać drugi kredyt hipoteczny w innym banku. Dobrym rozwiązaniem jest przeanalizowanie rynku pod kątem korzystnych ofert. Może się bowiem okazać, że inna instytucja oferuje lepsze warunki. Tak jak w przypadku pierwszego kredytu – tak, by otrzymać drugi kredyt hipoteczny (niezależnie od tego, w jakim banku) musisz wykazać się możliwościami w zakresie regularnej spłaty zobowiązania rozłożonego na wiele lat.

Jak zatem widać – można uzyskać drugi kredyt hipoteczny, pod warunkiem posiadania dobrej zdolności kredytowej oraz odpowiedniego wkładu własnego. Z pewnością warto tę opcję rozważyć, by móc się cieszyć stabilną inwestycją oraz zabezpieczyć w ten sposób przyszłość naszą oraz naszych dzieci. Jednakże – tak, jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego – należy zachować rozsądek i podejść do sprawy rozważnie.

Artykuł partneraChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here