Naga MarketsJak wynika z danych statystycznych podanych przez platformę kryptowalutową Luno, Polacy przodują wśród Europejczyków pobierających aplikację o tej samej nazwie, służącą jako portfel, serwis umożliwiający handel kryptowalutami oraz oferującą rozwiązania płatnościowe. I chociaż wśród entuzjastów „internetowego pieniądza” obracanie cyfrową walutą może stawać się chlebem powszednim, jak pokazuje opisany poniżej eksperyment prowadzony przez polskiego Youtubera, cytując Stanisława Wyspiańskiego, „pospolitość skrzeczy.”


Przejazd bitcoinową taksówką

Eksperyment jest dość prosty. Nasz bohater wyposażony w portfel dostępny w ramach platformy Luno oraz pewną ilość bitcoina, wyprowadza się ze swojego mieszkania w Warszawie i na samym początku odbywa podróż po stolicy korzystając z taksówki, jak dowiadujemy się od jej właściciela, jednej z dwóch w Warszawie, akceptującej płatności w bitcoinie. Okazuje się, iż fakt, że na samochodzie napisane jest „Bitcoin accepted here” służy obecnie jeszcze jako kuriozum przyciągające ciekawskie osoby oraz sprytny chwyt marketingowy. W rzeczywistości, jak podaje taksówkarz, zdarzają mu się średnio 1-2 płatności bitcoinem w miesiącu i w 99% przypadkach są to obcokrajowcy udający się do centrum z lotniska Chopina.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z bitcoinem w Warszawie prawie jak bezdomny

Zdecydowanie większych trudności nastręczyło polskiemu eksperymentatorowi znalezienie noclegu, za który mógłby zapłacić „cyfrowym złotem”. Bitcoinem nie uiścimy rachunku za pobyt w znanych warszawskich hotelach takich jak Europejski, Bristol, Polonia czy też w sieci Novotel. Mało brakowało, by Youtuber nie spędził pierwszej nocy poza mieszkaniem pod chmurką. Pierwotnie dokonał wstępnej rezerwacji w jednym z hoteli posługując się bitcoinem, jednak w ostatniej chwili otrzymał wiadomość, że płatność ta nie może zostać zrealizowana, gdyż w międzyczasie … zmieniły się przepisy. Ostatecznie, po kilku nieudanych próbach, zarezerwował nocleg w hotelu Polonia za pośrednictwem serwisu destinia.co.uk.

Co dalej?

Pozostaje nam poczekać na kolejne odcinki „Tygodnia na Bitcoinie” by dowiedzieć się jakie perypetie czekają polskiego eksperymentatora (częściowo zdradza je trailer). Wnioski, które nasuwają się po obejrzeniu pierwszego odcinka są następujące. Przed entuzjastami cyfrowego pieniądza jest sporo pracy związanej z uświadamianiem rodaków na temat nowych rodzajów płatności. Na pewno ważną rolę mogą odegrać tu przedsięwzięcia takie jak Krypto – pierwszy i zarazem bardzo udany polski film o kryptowalutach, w którym znane osobistości z polskiej sfery krypto, tacy jak propagator bitcoina i kryptowalut Szczepan Bentyn czy Lech Wilczyński – założyciel firmy InPay, wprowadzają laików w przystępny sposób w arkana nowych technologii (tu znajduje się nasza relacja z premiery filmu).

Bitcoinowe płatności w taksówce obsługuje InPay

Przy okazji przejażdżki bitcoinową taksówką mogliśmy się dowiedzieć, iż przetwarzanie płatności w kryptowalucie przez kierowcę jest możliwe dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez wspomniany wyżej InPay. Jest ono na tyle wygodne, że dla „taksiarza” nie robi różnicy, czy zapłatę otrzymuje w gotówce, kartą, czy w bitcoinie. W niniejszym materiale wideo Lech Wilczyński opowiada w szczegółach o możliwościach jakie daje ten serwis.

Podsumowanie

Miejmy nadzieję, że nasz Youtuber, który postanowił przez tydzień żyć o samym bitcoinie, nie skończy jak bohater znanego dokumentu z 2004 roku zatytułowanego „SupersizeMe”, który, co prawda aż przez miesiąc, żywił się wyłącznie w restauracjach McDoland’s. Miejmy nadzieję, że skutkiem ubocznym polskiego eksperymentu będzie zwiększenie świadomości na temat kryptowalut w Polsce oraz szersza implementacja systemów umożliwiających płatności przy ich użyciu.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here