Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC
Prezes EBC, Mario Draghi, przedstawi w czwartek negatywne informacje dot. europejskiej gospodarki?

Euro może powrócić na tegoroczne minima, ponieważ utrzymujące się ryzyko polityczne zwiększa ryzyko, że Mario Draghi powstrzyma się w tym tygodniu od rozrysowania bardziej optymistycznego obrazu gospodarki Zjednoczonej Europy i planów Europejskiego Banku Centralnego (EBC), którego decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy już w czwartek.


Rynek nie sprzyja wspólnej walucie europejskiej

Dynamika rynku zmieniła się tylko nieznacznie od ostatniego posiedzenia EBC, ale nie w sposób sprzyjający wspólnej walucie. Dane mogą sugerować, że prognozy wzrostu są zasadniczo zgodne z przewidywaniami Rady Prezesów, ale z drugiej strony stonowana inflacja, wczesne oznaki spowolnienia obligacji peryferyjnych, zablokowane negocjacje ws. Brexitu i jastrzębia Rezerwa Federalna mogą oznaczać, że kurs euro przetestuje tegoroczne minima na 1,1301 wyznaczane w połowie sierpnia.

euro vs włoskie obligacje
Euro staje się wrażliwe na rozwój sytuacji politycznej, reagując na rosnący spread pomiędzy obligacjami Włoch oraz Niemiec. Źródło: Bloomberg

Draghi powiedział, że widzi “stosunkowo energiczny” wzrost inflacji bazowej w strefie euro po wrześniowej decyzji w sprawie polityki pieniężnej i podczas gdy presja płacowa jest w trakcie budowania, przesunięcia cen nie są jeszcze widoczne. W czasie, gdy rynek patrzy na dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej w USA, prezes EBC może nie mieć zbyt wiele miejsca na bagatelizowanie prognoz dotyczących rozbieżności w polityce pieniężnej podczas kolejnego spotkania 25 października.

Działania cenowe na rynku kasowym w tym miesiącu pokazały, że euro może skorzystać z Brexitu. Urzędnicy brytyjscy i urzędnicy UE nadal nie potrafią dojść do porozumienia, przesuwając datę porozumienia z listopadowego na grudniowy szczyt UE. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, i przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, przedstawiają Parlamentowi Europejskiemu w tym tygodniu wnioski ze szczytu w dniach 18-19 października, przy czym szansa na pozytywne zaskoczenie rynków jest raczej niska.

W perspektywie krótkoterminowej inwestorzy uważnie przyglądają się rentownościom obligacji peryferyjnych strefy euro, ponieważ zwiększa się rozdźwięk między Włochami a UE. Spread włoskich 10-latków wobec niemieckich osiąga najwyższy od ponad pięciu lat poziom w następstwie pisma Komisji Europejskiej skierowanego do Rzymu, w którym KE stwierdziła, że obecny plan budżetowy Rzymu nadal akceptuje zbyt wysoki deficyt.

Najpierw minima miesięczne, potem roczne?

W piątek euro osiągnęło poziom 1,1433 w stosunku do kursu USD, testując dwumiesięczne minima. Według wskaźnika „strachu i chciwości” Bloomberga, niedźwiedzie mają ścisłą kontrolę nad działaniami cenowymi, podczas gdy skrzyżowanie w krótkoterminowych średnich kroczących sugeruje, że ostatni rajd dolara znajdzie miejsce na kontynuację:

euro pod średnimi kroczącymi
Przecięcie się średnie 21- i 55-okresowej na wykresie EUR/USD sugeruje dalszą deprecjację pary walutowej. Źródło: Bloomberg

Fundusze lewarowane najprawdopodobniej już teraz wyprzedają euro, ale fundusze modelowe, skupiają się jak na razie na sprzedaży korekt wzrostowych. Ponieważ rynek wygląda na silnie podażowy poniżej 1,1400, dalsza słabość wspólnej waluty może oznaczać, że inwestorzy będą musieli gonić rynek. Tak długo, jak euro pozostanie poniżej swojej 55-dniowej średniej kroczącej, obecnie na poziomie 1,1579 byki nie będą miały łatwego orzecha do zgryzienia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here