Naga MarketsCzy lepiej oszczędzać w obcej walucie, czy w złotówkachOszczędności warto gromadzić zawsze – po to, aby zbudować solidną poduszkę finansową. Dobrym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, dzięki któremu można odkładać środki zgodnie z własnymi możliwościami. W okresie dość niskiego oprocentowania nasuwa się jednak pytanie – jakie konto założyć: złotówkowe czy w walucie obcej?

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy dostępny właściwie dla każdego, kto tylko dysponuje rachunkiem osobistym. Zasada funkcjonowania jest prosta: wpłacasz dowolną kwotę i na koniec miesiąca bank wypłaca wypracowane odsetki, zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Konto oszczędnościowe w polskich złotych – co trzeba wiedzieć?

Konto oszczędnościowe w polskich złotych to najpopularniejsza opcja. Z tego produktu może skorzystać każdy, kto tylko chce odkładać z dowolną częstotliwością i w dowolnej wysokości.

Oprocentowanie tego typu rachunków nie należy do wysokich – średnio jest to 0,2% w skali roku. Oczywiście dostępne są konta oszczędnościowe na promocyjnych zasadach, jednak trzeba spełnić konkretne warunki, np. związane z wysokością zgromadzonego kapitału.

Konto oszczędnościowe walutowe – najważniejsze informacje

Konto oszczędnościowe walutowe to alternatywne rozwiązanie, które działa na podobnej zasadzie. Różnica polega na tym, że pieniądze gromadzone są w konkretnej walucie, np. euro, dolarach amerykańskich.

W zależności od oferty, oprocentowanie tego typu produktów może być wyższe w porównaniu do oprocentowania nakładanego na rachunki w polskich złotych. Przykładowo, na koncie oszczędnościowym w USD można zarobić aż 0,5% w skali roku przez 2 miesiące.

Kiedy konto oszczędnościowe walutowe będzie lepszym rozwiązaniem?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto oszczędzać w obcej walucie, odpowiedź brzmi: to zależy. Znaczenie ma wiele czynników, m.in. cel gromadzenia środków. Ważne jest również to, w jakiej walucie zarabia osoba oszczędzająca.

Na konto oszczędnościowe walutowe możesz zdecydować się wówczas, gdy:

  • często podróżujesz za granicę, np. każdy urlop spędzasz poza Polską,
  • zarabiasz w obcej walucie.

Pamiętaj przy tym, aby sprawdzić nie tylko oprocentowanie konta oszczędnościowego, ale również pozostałe warunki. Mowa m.in. o opłatach za otwarcie i prowadzenie rachunku, zasady przyznawania wysokiego oprocentowania.

Konto oszczędnościowe – dobry sposób na gromadzenie środków

Niezależnie od tego, jakie konto oszczędnościowe wybierzesz, zawsze będzie to dobry wybór. Gromadzenie pieniędzy w taki sposób jest korzystne. Co prawda niekoniecznie zapewni duże odsetki, ale zapewni kapitałowi bezpieczeństwo.

Środki wpłacone na rachunek oszczędnościowy są chronione, np. w razie upadłości banku. Gwarantowane są również odsetki – oszczędzający otrzyma zyski nawet wtedy, gdy część środków wypłaci w trakcie trwania cyklu rozliczeniowego.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here