rękawice uk-ueBrytyjska premier Theresa May, stojąc w obliczu upokarzającej porażki w kluczowym głosowaniu we wtorek w sprawie wynegocjowanej przez nią umowy ws. Brexitu, zwróciła się do brytyjskich prawodawców o poparcie lub konfrontację z realnym ryzykiem opóźnienia rozwodu z UE, a nawet jego całkowitej anulacji. Kurs funta zdaje się być odporny na obecną niepewność i w poniedziałek rysował nowe, tegoroczne maksima.


May, kurs funta i kolejne podejście do głosowania

Umowa jest “kompromisem” i żadna ze stron nie chce odwrotu, powiedziała May, nawet jeśli obecne zapewnienia ze strony Unii Europejskiej nie zadowalają wszystkich brytyjskich parlamentarzystów. Premier potrzebuje jednak głosu poparcia podczas wtorkowego głosowania parlamentarnego, aby móc wrócić do Brukseli i kontynuować negocjacje z UE, przed marcową datą Brexitu.

“To nie jest idealne rozwiązanie” – powiedziała May w poniedziałek. „Jednak gdy ludzie w przyszłości spojrzą w podręczniki do historii, to spytają, czy rząd zrobił wszystko, aby uszanować wybór obywateli z referendum, zapewnić bezpieczeństwo krajowych granic, gospodarki oraz całego Zjednoczonego Królestwa”.

Warto przypomnieć, że parlament brytyjski miał głosować w sprawie poparcia lub odrzucenia projektu ws. Brexitu według Theresy May już w zeszłym miesiącu. Do głosowania jednak nie doszło, a zamiast niego posłowie głosowali za potencjalnym wotum nieufności dla szefowej rządu. Tej udało się jednak utrzymać stanowisko. Ponad miesiąc od tego wydarzenia niewiele wskazuje, że sytuacja May uległa poprawie. Jej wersja Brexitu nadal ma wielu przeciwników zarówno wśród opozycji, jak i przedstawicieli Torysów, jej własnej partii.

Funt powyżej 1,29 – najwyżej od listopada

Chociaż mogłoby się wydawać, że zamieszanie wokół Brexitu i jutrzejsze głosowanie w sprawie poparcia lub odrzucenia wstępnej umowy w jego sprawie powinno niekorzystnie wpływać na kurs funta szterlinga, to w rzeczywistości jest odwrotnie.

GBPUSDDaily 14.01 kurs funta
Kurs funta wobec dolara na wykresie dziennym

GBP/USD rośnie drugą sesję z rzędu i w poniedziałek znajdował się nawet powyżej poziomu 1,29, czyli najwyżej od drugiej połowy listopada. Cena powraca do zakresu konsolidacji i wiele wskazuje na to, że jutrzejsze głosowanie niewiele zmieni w obecnym rozkładzie sił. Kurs funta może reagować wzrostami na jakiekolwiek pozytywne informacje, między innymi mało prawdopodobne w tym momencie poparcie dla wersji Brexitu według Theresy May przez parlamentarzystów.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPGE zyskuje 1,76%! Pora na zakupy?
Następny artykułBlok po 22 – 14 stycznia 2019: EUR/CHF, GBP/CAD
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here