Naga Markets

Czy notowania funta (GBP/USD) będą w najbliższym czasie kontynuować umocnienie?Kurs funta (GBP/USD) kontynuował trend wzrostowy, osiągając poziom 1,3690 po publikacji danych dotyczących inflacji w Stanach Zjednoczonych, które pokazały, że indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w grudniu o 7% r/r. Stanowi to najwyższy wzrost od 1982 roku. Co więcej, rosną oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii w lutym, a samo pozycjonowanie spekulacyjne funta również się umacnia. Czy połączenie tych czynników wpłynie na dalsze umocnienie brytyjskiej waluty?

  • W ostatnich tygodniach funt szterling zyskiwał względem amerykańskiego dolara
  • Zarówno brytyjskie, jak i amerykańskie rentowności 2-letnich obligacji wzrosły w ostatnim czasie
  • Stosunek indeksu FTSE100 do indeksu Nasdaq przesunął się w górę, wywierając jednocześnie presję na spadek wartości dolara
  • Oryginalny artykuł został przygotowany przez analityków Capital.com, a cała jego treść dostępna jest w tym miejscu

Funt umacnia się względem dolara wykorzystując lepszą sytuację makroekonomiczną Wielkiej Brytanii

W ostatnich tygodniach funt szterling zyskiwał względem amerykańskiego dolara. Oprócz wspomnianych wcześniej czynników, warto również zwrócić uwagę na komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Banku Anglii dotyczące polityki monetarnej.Co więcej, w przyszłym tygodniu poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy i inflację w UK. Niespodzianki dotyczące wzrostu cen konsumpcyjnych mogą wzmocnić oczekiwania na szybsze tempo podwyżek stóp przez BoE, zwiększając tym samym atrakcyjność funta.

Z technicznego punktu widzenia, GBP/USD wybił się z kanału zniżkującego, który panował od maja 2021 roku. Jeśli w ciągu najbliższych sesji utrzyma się nastrój risk-on, wówczas może on potencjalnie wesprzeć argumenty za odwróceniem trendu.

Zarówno brytyjskie, jak i amerykańskie rentowności 2-letnich obligacji wzrosły, odzwierciedlając rosnące oczekiwania inwestorów dotyczące zacieśniania polityki monetarnej w obu krajach, jednak spread pozostawał dość ograniczony w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Według CME BoEWatch i FedWatch, rynek w pełni wycenił podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii w lutym i daje 80% szans na podwyżkę stóp procentowych przez Fed już w marcu.

Wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej i Banku Anglii w najbliższych tygodniach mogą być kolejnymi kluczowymi katalizatorami dla aktualizacji prognoz stóp procentowych w 2022 roku.

Zestawienie kursu GBP/USD z kursem FTSE100/Nasdaq, źródło: Koyfin
Zestawienie kursu GBP/USD z kursem FTSE100/Nasdaq, źródło: Koyfin

Warto również zwrócić uwagę, że stosunek indeksu FTSE100 do indeksu Nasdaq przesunął się w górę, wskazując na rotację inwestorów od akcji spółek wzrostowych w kierunku akcji spółek cyklicznych.

Obawy o podwyżki stóp procentowych ciążą na akcjach spółek technologicznych, które tradycyjnie są bardziej wrażliwe na warunki finansowe. Jeśli rotacja będzie nadal postępować, może to spowodować dalsze odpływy z amerykańskiego rynku akcji, wywierając jednocześnie presję na spadek wartości dolara.

Z punktu widzenia analizy technicznej kurs GBP/USD wyłamał się z kanału spadkowego, w którym znajdował się od kwietnia 2021 r. i jest o krok od zaksięgowania czwartej z rzędu dziennej wzrostowej sesji.

OTWÓRZ RACHUNEK W CAPITAL.COM I HANDLUJ KRYPTOWALUTAMI

Para obecnie testuje poziom 78,6% Fibonacciego jako następny bezpośredni opór. Co więcej, jeśli funt przebije się ponad 200-dniową średnią kroczącą przy 1,3735, może to zwiastować początek rajdu w kierunku 1,3837.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here