Naga Markets

Czy kurs EUR/USD spadnie w 2023 roku poniżej 0,95? Najnowsze prognozy Nordea i CommerzbankuKurs EUR/USD przesunął się w ciągu ostatnich sesji z poziomu bliskiego 0,95 do poziomu 0,98. Czy to oznaka powrotu euro do łask inwestorów? Niekoniecznie – zdaniem analityków banku Nordea, para walutowa ponownie się cofnie i odnotuje dno w okolicach początku 2023 roku.

Dolar nadal faworytem w starciu z euro

Niektórzy się zastanawiają czy rajd dolara został już zakończony. Naszym zdaniem nie, ponieważ ulga na rynkach finansowych jest tymczasowa – widzieliśmy już podobne epizody wiele razy w ciągu ostatniego roku – napisali analitycy banku Nordea.

Zdaniem analityków, więcej „bólu” na rynkach finansowych będzie nadal sprzyjać bezpiecznym przystaniom, takim jak dolar. Ponadto amerykańska gospodarka jest nadal odporna i prawdopodobnie poradzi sobie lepiej niż importujące energię gospodarki w Europie i Azji.

Naszym zdaniem kurs EUR/USD spadnie nieco poniżej 0,95 w nowym roku i będzie zależny przez wyższe różnice w stopach procentowych między USA, a strefą euro oraz kryzysem energetycznym w Europie – czytamy w dalszej części noty.

Notowania EUR/USD, wykres dzienny
Notowania EUR/USD, wykres dzienny

Z kolei według analityków Commerzbanku głównym czynnikiem napędzającym wzrost/spadek pary walutowej będzie pogoda. Ich zdaniem obecne warunki sprzyjają wspólnej walucie.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Ze względu na łagodną jesienną pogodę w Europie, pełne magazyny gazu i perspektywę dodatniej energii jądrowej są powody, by zakładać, że ryzyko wyraźnego załamania europejskiej gospodarki w zimowych miesiącach stało się mniejsze. To z kolei sugeruje, że EBC może zgodnie z sygnałami wdrożyć swój cykl zacieśniania stóp w celu walki z inflacją, co byłoby pozytywne dla euro – czytamy w nocie Commerzbanku.

Analitycy mają nadzieję, że strefa euro nie dojdzie do etapu, w którym będzie musiała zmierzyć się z mroźną zimą, która spowoduje gwałtowny spadek poziomu gazu w magazynach. Pogoda jednak nadal pozostaje niewiadomą i może odegrać kluczową rolę.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułMo-Bruk planuje ok. 210 mln zł inwestycji w latach 2022-2024
Następny artykułIce Code Games i Good Shepherd Entertainment prezentują najnowszą aktualizację gry Hard West 2
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here