Naga MarketsCzy kurs dolara straci grunt pod nogami?Amerykańska waluta mogła umacniać się systematycznie od maja 2021, gdy indeks USD ruszył z poziomu blisko 89 pkt, a w ub. tygodniu przekroczył 94 pkt. Oznaczało to potencjalne umocnienie o ponad 5 proc.

Do silnego wzrostu wartości dolara amerykańskiego mogło prowadzić głównie oczekiwanie na działanie Rezerwy Federalnej, a mianowicie wzrost szans na przeprowadzenie taperingu już w listopadzie br. oraz możliwe podwyżki stóp procentowych w drugiej połowie 2022 r. W innych częściach globu rynek z reguły nie wyceniał w tym samym okresie możliwości wzrostu stóp procentowych. Fed miał być jednym z pierwszym głównych banków podejmujących taką decyzją. Sytuacja zdaje się jednak zmieniać.Ostatnie dni przynoszą jedną z większych fal wyprzedaży dolara, a kurs EUR/USD w relatywnie krótkim czasie powrócił z okolic 1,1520 do 1,1650. Obecnie obserwowana słabość USD i jej tempo wydaje się porównywalna do tego, co obserwowano w drugiej połowie sierpnia.

Silny wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych rusza rynkiem forex

Ze względu na wzrost inflacji nasiliły się oczekiwania na podwyżkę stóp o 50 pkt bazowych przez bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ). Ostatnio również prezes Banku Anglii Andrew Bailey zasygnalizował możliwość wcześniejszej podwyżki stóp procentowych, mówiąc w niedzielę, że bank centralny musi działać, aby ograniczyć rosnące ryzyko inflacyjne. Rentowność obligacji 10-letnich w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii rosła szybciej niż rentowność 10-letnich obligacji w USA.

Według JP Morgan Bank Anglii może podnieść główną stopę procentową o 15 pkt bazowych już w listopadzie br. Z kolei rynek pieniężny wycenia możliwość wzrostu do 50 pkt bazowych już w grudniu. Najbliższe posiedzenie BoE zaplanowano na 4 listopada, a główna stopa procentowa wynosi tam obecnie 0,1 proc.

Dolar nowozelandzki oraz funt brytyjski wydają się plasować w czołówce walut umacniających się względem USD. W ostatnim kwartale NZD zyskał do USD blisko 2,9 proc., a GBP umocnił się o prawie 0,8 proc.

Inwestorzy mocno zaangażowali się w kontrakty na dolara

Istotnym czynnikiem ryzyka dla USD może być także to, jak inwestorzy pozycjonują się na rynku futures indeks amerykańskiej waluty. Jak wynika z danych CFTC, w tygodniu zakończonym 12 października przewaga pozycji długich nad pozycjami krótkimi wśród spekulantów była największa od dwóch lat. Jeśli dolar nie zacznie istotnie się umacniać, to inwestorzy mogą czuć się rozczarowani podjętymi przez siebie decyzjami, co finalnie może prowadzić do zamykania pozycji długich, a to może prowadzić do spadku wartości kontraktów i samego USD.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here