Naga Markets

Czy kryptowaluta Bitcoin rozrysowała już dołek? Analiza on-chainGdy jakiekolwiek aktywo jest pogrążone w długim i głębokim spadku sytuacja zazwyczaj wygląda tak samo: ludzie patrzą na wykresy, analizują ten lub inny wskaźnik i próbują oceniać, kiedy osiągnięty zostanie ostateczny dołek. W przypadku Bitcoina (BTC) widzimy (rzekomo) coraz więcej sygnałów, które w przeszłości sugerowały właśnie rozrysowanie „podłogi cenowej”. Potwierdza to między innymi tak popularna ostatnimi czasy analiza danych on-chain, czyli pochodzących prosto z łańcucha bloków.

  • Bitcoin wybronił poziom 19 tysięcy dolarów i po poniedziałkowym odbiciu o 4,7% we wtorek porusza się powyżej poziomu 20 tys. dol.
  • Wskaźniki on-chain autorstwa Glassnode sugerują, że obecne poziomy mogą być „podłogą” obecnego niedźwiedziego cyklu na BTC
  • Zakończony właśnie kwartał był jednym z najgorszych w historii kryptowaluty
  • Chcesz handlować kryptowalutami na czołowej giełdzie krypto? Sprawdź ofertę KuCoin – platformy, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie.

Analiza on-chain sugeruje, że Bitcoin jest gotowy na odbicie

Analitycy z Glassnode śledzą wiele wskaźników – od przypadków, kiedy Bitcoin spada poniżej średniej ruchomej do momentu, kiedy zamyka się poniżej tak zwanej ceny równowagi, która odzwierciedla cenę rynkową odpowiadającą wartości zapłaconej za monety pomniejszoną o wartość ostatecznie zrealizowaną. Jak zauważają, wiele wskaźników w tym momencie daje bardzo podobne sygnały, co w przeszłości zdarzało się niezwykle rzadko.W ciągu ostatnich pięciu lat widzieliśmy tylko sześć innych podobnych momentów, z których niektóre zbiegły się z dnem rynku niedźwiedzia: w listopadzie 2018 r. i marcu 2020 r. Czy tym razem będzie podobnie?

– Rozrysowanie dołka na wykresie Bitcoina potwierdza dominacja inwestorów z silnymi rynkami, makroekonomiczne dołki ważnych oscylatorów oraz silna konfluencja kilku popularnych modeli realizacji przyszłych cen. Czy jednak HODL-erom uda się wytrzymać presję niedźwiedzi? – komentuje w najnowszej analizie firma Glassnode, specjalizująca się w tworzeniu wskaźników on-chain.

Kryptowaluta zamknęła najgorszy kwartał w swojej historii

Bitcoin w czwartek zamknął jeden z najgorszych kwartałów w historii, oddając 60% w okresie kwiecień-czerwiec. Moneta do piątku straciła 70% wartości od swojego listopadowego maksimum. W tym środowisku aktywność handlowa spadła co najmniej “znacząco”, według Arcane Research.

Czy kryptowaluta Bitcoin rozrysowała już dołek? Analiza on-chain
Drugi kwartał był jednym z najgorszych w historii kryptowaluty. Źródło: Bloomberg

Tymczasem aktywa inwestycyjne w zarządzaniu oparte o kryptowaluty w czerwcu osiągnęły rekordowo niski poziom, przy czym ETF-y doświadczyły największego spadku – ta kategoria odnotowała spadki o ponad 50% do 1,3 mld USD, według CryptoCompare.

Partnerem portalu Comparic.pl jest giełda kryptowalut KuCoin, oferująca dostęp do ponad 600 altcoinów oraz głównych kryptowalut.

 

NED

Już teraz zarejestruj się bezpłatnie i odbierz bonus do 500 USD. Sprawdź możliwości handlu na cyfrowych aktywach.

Winni byli jak zwykle w tych przypadkach: Rezerwa Federalna skłaniająca się do podnoszenia stóp procentowych w celu stłumienia inflacji, nawet jeśli szkodzi to gospodarce, wyprzedaż wielu klas aktywów i mieszane nastroje oraz rosnąca lista firm kryptowalutowych, pożyczkodawców i funduszy hedgingowych okaleczonych przez spowolnienie. Dan Morehead z Pantera Capital powiedział niedawno, że w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie będzie więcej “poważnych tąpnięć”.

Ross Mayfield, analityk strategii inwestycyjnych w Baird, mówi, że wiele z dotychczasowego bólu zostało już wycenione w kryptowalutach – lub przynajmniej w Bitcoinie.

– Ale to nie znaczy, że nie może spaść znacznie niżej w najbliższym czasie, ponieważ Fed będzie nadal podnosił stopy procentowe, a jeśli wejdziemy w recesję, będzie jeszcze mniejszy apetyt na wysoce ryzykowne i spekulacyjne aktywa.  Zdecydowanie czeka nas trudne środowisko w przyszłości – komentował Mayfield.

Kryptowalutowa zima wpływa na aktywność sieci BTC

Aktywność on-chain ma tendencję do osiągania historycznych szczytów podczas hossy i dalej rośnie podczas krachów rynkowych, gdy uczestnicy walczą, aby pozbyć się swoich pozycji, według Arcane Research. Kiedy cena stabilizuje się na niskim poziomie, taka aktywność ma tendencję do spadku.

– Wygląda na to, że jesteśmy teraz w takim okresie. Bitcoin blockchain przeszedł w tryb hibernacji, ponieważ krypto zima zaznacza swoją obecność – napisał w notatce Jaran Mellerud z Arcane Research.

Czy kryptowaluta Bitcoin rozrysowała już dołek? Analiza on-chain
Źródło: Blockforce Capital, Glassnode, Bloomberg

Są jednak również pozytywne znaki: Brett Munster z Blockforce Capital zwraca uwagę, że zazwyczaj podczas rynków niedźwiedzia, monety są wyjmowane z zimnych portfeli i deponowane z powrotem na giełdach, co może wskazywać na zamiar sprzedaży. W tej chwili nie ma to jednak miejsca.

– Poza około 80 000 monet, które zostały wyrzucone na rynek przez fundację Luna w nieudanej próbie obrony progu stablecoina UST, nadal obserwujemy stały przepływ Bitcoina z giełd i odkładanie go w celu długoterminowej akumulacji – napisał Munster. Ponadto rosła liczba portfeli z niezerową ilością Bitcoina.

– W przeciwieństwie do 2018 roku, kiedy popyt na Bitcoina rzeczywiście spadł podczas krachu cenowego, nie ma dziś oznak spowolnienia adopcji. Pomimo niedawnego załamania, fundamenty Bitcoina są prawdopodobnie silniejsze teraz niż w jakimkolwiek innym okresie jego historii – dodawał.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania eurocash | dino gpw | giełda mercator | notowania dolar | Forint kurs | amica akcje | akcje orlen |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here