Naga MarketsOstatnie sesje na dolarze kanadyjskim wyraźnie stoją pod znakiem niezdecydowania. I trudno się dziwić, kiedy kondycja kanadyjskiej gospodarki coraz to mocniej poruszana jest przez głównych analityków rynkowych, który wskazują, że widmo recesji zbliża się coraz bardziej. Spowolniony wzrost gospodarczy, osłabiony sektor eksportowy kraju i brak optymistycznych prognoz sprawiają, że dla kanadyjskiej waluty będzie to szczególnie wrażliwy okres. 


Handel na dolarze kanadyjskim w ciągu ostatnich kilku sesji to pasmo wyraźnego niezdecydowania. Już poniedziałkowa sesja sprawiła, że wszystkie wzrosty na parze zostały błyskawicznie zniesione, a pogląd ostatnich dni to nerwowa konsolidacja pary. Wejście sesji amerykańskiej podczas wczorajszego handlu oznaczał dla pary spadek na poziomie 0,13%.

Zobacz również: Wojna handlowa nadal straszy rynki. Jak reaguje kurs dolara?

Powodem takiej sytuacji na parze jest zdecydowanie coraz to częściej poruszana sytuacja makroekonomiczna kraju, która według głównych analityków rynkowych nie wygląda pozytywnie, co potwierdzają niedawne odczyty gospodarcze kraju.

Czy kanadyjska gospodarka zmierza w kierunku recesji?

W przeciągu ostatnich kilku tygodni inwestorzy byli świadkami kilku bardzo istotnych odczytów – między innymi odczyty wzrostu gospodarczego kraju, który nie został odebrany pozytywnie przez inwestorów, o czym świadczą ostatnie spadki na parze USD/CAD. W tym momencie mówi się o blisko 0,4 procentowym wzroście w czwartym kwartale. Doradca gubernatora Banku Kanady, David Wolf podczas ostatniego spotkania odniósł się do obecnej sytuacji kraju prognozując, że że dolar kanadyjski może spaść do rekordowo niskiego poziomu 1,60 (w odniesieniu do pary CAD/USD).

Warto przeczytać: Kanada: Zmiana zatrudnienia +55.9 tys. , stopa bezrobocia 5.8%

Głównym powodem takiego spadku mają być utrzymujące się i pogłębiające słabe ceny ropy naftowej oraz nadal trwająca wojna handlowa, która znacznie przyczynia się do pogorszenia klimatu biznesowego kraju.

wykres CADUSD D1 19.03.2019
CADUSD D1 19.03.2019

Na wykresie pary CAD/USD David Wolf szacuje, że spadek powinie osiągnąć najniższych poziomów od maja 2016 roku, kiedy to para zeszła do poziomu 0,6815. Odnosząc się do tego, doradca gubernatora Banku Kanady wskazuje również w wypowiedzi, że wojna handlowa między USA a Chinami wykazuje oznaki złagodzenia, co może oznaczać, że amerykański prezydent, Donald Trump i chiński prezydent Xi mogą zorganizować szczyt pod koniec marca w celu oficjalnego porozumienia. To z kolei może stać się istotnym game-changerem na rynkach walutowych. Jeśli do porozumienia miałoby jednak nie dojść, wizja ogromnej fali wyprzedaży kanadyjskiej waluty może mieć swoją realizację w przeciągu kolejnych miesięcy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here