Naga MarketsjswTrend spadkowy na notowaniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW) trwa od początku 2018 roku – na wykresie prezentowane za pomocą czerwonego tła rysowanego przez narzędzie Squaber Trendy. Praktycznie nieprzerwanie notowania spadają, tracąc już prawie 70% od szczytu w okolicach 110 zł. Ostatnie dni, za sprawą pogorszenia sentymentu na świecie, jeszcze pogłębiły tę przecenę. Zbliżamy się w rejony ostatnio widziane w 2016 roku.

Akcje JSW tracą 70%. Co dalej?

Wprawdzie aktualnie spółka znajduje się na dwóch strefach popytu wyznaczonych przez Squabera, ale jeszcze nie zareagowała na nie odpowiednio. Póki co brakuje przesłanek technicznych do kupowania. Ciekawy poziom wsparcia znajduje się dopiero na 30 zł, gdzie jest umiejscowione dolne ograniczenie kanału cenowego oraz zniesienie 78,6% całego ruchu wzrostowego od 10 do 110 zł.

Z zastrzeżeniem, że dopiero 22 sierpnia poznamy nowy raport finansowy, to aktualne spadki wydają się być lekko przesadzone. Patrząc na EBIT, to spółka generuje go na poziomie ok. 2 mld zł. Wykres poniżej przedstawia zestawienie historycznych wartości EBIT z ceną JSW.

Aktualnie wartość C/Z wynosi 3,58, a C/EBIT jest na poziomie 2,79. Stawia to JSW w dobrej sytuacji porównując do innych spółek o podobnej kapitalizacji. Inaczej mówiąc, jeżeli w JSW nic się nie zmieni, to za 3,5 roku zyski wygenerowane przez spółkę pokryją jej zakup.

Spółka ma też zdecydowanie więcej pieniędzy, co pozwala mówić o jakimś bezpieczeństwie. Choć oczywiście zmienność w tym zakresie jest zdecydowanie nie na rękę inwestorom.

Jednak to co powoduje, że JSW naprawdę staje się ciekawe w krótkiej perspektywie czasowej, to wypłata dywidendy. Na 27 sierpnia ustalono dzień dywidendy, a tym samym akcje będą musiały być w posiadaniu inwestora 23 sierpnia, aby nabył prawo do jej wypłaty. Jej wysokość nie jest porażająca, zwłaszcza jak zestawimy z kursem ok 60 zł kiedy była ogłaszana. Jednak teraz, przy cenie około 35 zł, stopa dywidendy wynosi już około 5%. Może to zacząć przyciągać inwestorów, co przy odpowiednim timingu daje szansę na zgarnięcie zarówno dywidendy jak i dodatniej zmiany kursowej.

Choć zestawienie dat publikacji raportu za I półrocze 2019 roku wraz z dniem dywidendy w tak bliskiej odległości rodzi ogromne ryzyko zmienności. Ponadto inwestorom nie spodobały się zmiany w zarządzie spółki, które przede wszystkim postrzegane są jako polityczne. To wszystko powoduje, że na JSW należy patrzeć przez pryzmat mocno ryzykownego aktywa, gdzie należy być podwójnie ostrożnym i dokładnym.

Nasze algorytmy w Squaberze stale nadzorują spółkę i jak tylko pojawią się sygnały do zakupów, to z pewnością użytkownicy Premium Squabera otrzymają o tym informację jako pierwsi. Dlatego serdecznie zapraszam do Squaber.com!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here