Naga MarketsPodsumowanie tygodnia na S&P500

To miał być mega byczy wpis. Bo takim właśnie widziałem indeks S&P500. W ostatnim tygodniu spadki wyhamowały i przewidywałem silny ruch w górę w przyszłym tygodniu. Tak było do czasu kiedy amerykanie pomimo zamkniętej giełdy w piątek zdecydowali się opublikować dane z rynku pracy Non-Farm Payrolls. Dane były tragiczne. W marcu w amerykańskiej gospodarce utworzono tylko 126 tysięcy miejsc pracy. Rynek spodziewał się wzrostu o 245 tysięcy. Pomimo zamkniętej giełdy notowania kontraktów terminowych poszło mocno w dół. To były najsłabsze dane od grudnia 2013 roku. Wtedy złą sytuację tłumaczono ciężką zimą, która dotknęła USA. Na pewno czeka nas ciekawe otwarcie w poniedziałek.

Te same słabe dane osłabiły dolara amerykańskiego i rozpoczęły dyskusję czy i kiedy FED zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych. W tej chwili analitycy obstawiają scenariusz podwyżki na posiedzeniu wrześniowym lub później. Nikt nie spodziewa się podwyżki w już czerwcu.

Ogólnie rzecz biorąc S&P500 zakończył tydzień 0.3% na plusie. Od początku 2015 roku mamy tylko 0.4% wzrostu.

analizasektorowa14

W zeszłym tygodniu najlepszym okazał się sektor energetyczny dzięki wzrostom na ropie naftowej. Zakończył tydzień 1.7% na plusie. Mimo tego w ujęciu od początku roku wciąż pozostaje 1.8% pod kreską. Słabnący dolar po publikacji danych powinien wesprzeć notowania tego sektora.

Najgorszym był sektor opieki zdrowotnej spadający o 1.4% Fakt, że najsilniejszy sektor w 2015 notuje spadki w wzrostowym tygodniu nie świadczy o sile rynku.

Sektory Consumer Staples oraz Consumer Discretionaries zakończyły tydzień bardzo podobnie notując wzrosty na poziomie 0.9% oraz 1.0%. W ujęciu od początku roku wygląda to już zgoła odmiennie Consumer Discretionaries rośnie o 4.9% w porównaniu ze skromnym wzrostem 1.3% dla Consumer Staples. Tu wyraźnie widać jak kapitał przepłynął od spółek mocno dywidendowych do tych bardziej pro wzrostowych.

To właśnie porównanie skłaniało mnie w kierunku kontynuacji wzrostów. Jednak w obliczu danych z rynku pracy, które są najlepsze w końcówce cyklu gospodarczego, a właśnie się mocno popsuły należy się poważnie zastanowić czy impreza na giełdzie się właśnie nie kończy.

wykressp500Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here