Naga Markets

Czy i dlaczego warto inwestować w złotoOpinie dotyczące tego, że złoto nigdy tak naprawdę nie traci na wartości, że jest powszechnie akceptowalnym środkiem płatniczym i niemal idealnym walorem inwestycyjnym bynajmniej nie są przesadzone. Dobra „passa” złota trwa od co najmniej kilku lat.

Opinie dotyczące tego, że złoto nigdy tak naprawdę nie traci na wartości, że jest powszechnie akceptowalnym środkiem płatniczym i niemal idealnym walorem inwestycyjnym bynajmniej nie są przesadzone. Dobra „passa” złota trwa od co najmniej kilku lat. Czy obecnie nadal warto zainwestować w złoto? Jak to zrobić w praktyce?

Opłacalność złotych inwestycji

Kiedy na początku 2019 roku cena jednej uncji złota wynosiła około 1300 dolarów amerykańskich, a ktoś zainwestował w nią swoje pieniądze, to na początku 2021 roku jego zysk na takiej uncji wynosił 500 dolarów. Aż o tyle podrożało w ciągu niespełna dwóch lat złoto, a szlachetny metal bynajmniej od tego czasu nie zaczął diametralnie tracić na wartości. Analitycy rynku złota wskazują ostrożnie, że można mówić o dalszych wzrostach ceny złota w całym 2021 roku.

Jeśli rzeczywiście taki scenariusz się ziści, będzie to oznaczało wzrosty co najmniej kilkunastoprocentowe przy inwestycjach dokonywanych w złoto. W porównaniu ze skrajnie nisko oprocentowanymi depozytami terminowymi w bankach, zwłaszcza lokatami bankowymi, inwestycje w szlachetny metal wydają się bardzo dobrą propozycją, a ryzyko z nimi związane nie jest tak duże, jak w przypadku inwestycji podejmowanych z wykorzystaniem akcji spółek giełdowych. Potencjalne zyski to zresztą nie jedyny powód, dla którego warto chociaż rozważyć podjęcie inwestycji w złoto.

Mówi się, że jest ono bezpieczną przystanią inwestycyjną. Zawirowania w gospodarce krajowej i światowej powodują, że wielu inwestorów wycofuje swój kapitał z giełdy i zaczyna poszukiwać walorów, które zapewniłyby ochronę wartości pieniądza w czasie. Złoto jest jednym z takich instrumentów. Można je traktować jako sposób na ochronę kapitału w niepewnych czasach, w jakich żyjemy. Chroni przed inflacją, która w Polsce jest najwyższa od kilku lat. Na korzyść złota jako waloru inwestycyjnego przemawia ponadto fakt, że nie ma zbyt dużych barier wejścia na taki rynek. Inwestor nie musi dysponować wysokim kapitałem, by móc inwestować w złoto czy też wprowadzić je jako swoisty bufor bezpieczeństwa do swojego portfela inwestycyjnego, osiągając efekt dywersyfikacji. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/jak-inwestowac-w-zloto

Jak zatem podjąć się inwestycji w złoto? Można to zrobić z wykorzystaniem złota fizycznego, materialnego albo złota papierowego.

Inwestycje w złoto w formie sztabek i monet bulionowych

Najczęściej inwestorzy lokujący swój kapitał w złoto w formie fizycznej wybierają do tego celu monety lokacyjne, inaczej bulionowe lub złote sztabki. Najpopularniejsze są sztabki o masie 1 uncji, czyli około 31 gram, choć dostępne są i mniejsze, nawet 1-gramowe. Małe sztabki są tańsze i łatwiejsze do zbycia, jeśli inwestor będzie chciał wycofać się choć połowicznie z podjętej inwestycji.

Dużą płynnością charakteryzują się też złote monety bulionowe, które nie mają wartości kolekcjonerskiej i wykonane są niemal w całości z czystego złota. Kupowanie złota lokacyjnego odbywać się powinno wyłącznie z wykorzystaniem sprawdzonych dystrybutorów, np. mennic.

XTB

Inwestowanie w złoto papierowe

Przy zakupie złota materialnego inwestor musi zapewnić odpowiednie miejsce do przechowywania swoich walorów inwestycyjnych, np. domowy sejf czy skrytkę bankową. Zawsze istnieje ryzyko utraty złota w wyniku rabunku. Natomiast takiej wady nie ma złoto papierowe i stosunkowo łatwiej je kupić czy sprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mianem złota papierowego nazywane są wszelkiego rodzaju instrumenty finansowe, które pozwalają inwestorom na ekspozycję na cenę złota. W zdecydowanej większości przypadków takie transakcje pozwalają na zarabianie na wzroście wartości złota, a czasem również i na spadkach.

Złotem papierowym mogą być jednostki funduszy ETF, które inwestują pieniądze pozyskane od inwestorów w sztabki złota. Dzięki temu wycena jednostek ETF wiernie odzwierciedlać będzie notowania złota na rynkach finansowych.

Innym sposobem na prowadzenie takich inwestycji jest wykorzystanie instrumentów pochodnych, jak kontrakty na różnice kursowe CFD. Umożliwiają one u wielu traderów inwestować w kontrakty oparte na wycenie złota, z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCristiano Ronaldo wydaje pierwszą kolekcję NFT we współpracy z Binance
Następny artykułKurs USD/JPY spadł o 8% w miesiąc. Czy zniżka będzie kontynuowana?
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here