Naga MarketsBNP-Paribas-logoW ostatni weekend do urn wybrali się Hiszpanie, wybierający swoich przedstawicieli w parlamencie. Wynik wyborów raczej nie zaskoczył ekspertów – Partido Popular utrzymało się u władzy, jednak w momencie gdy ponad 90% głosów jest już przeliczone nadal nie uzyskała większości. Co to oznacza dla wspólnej waluty?


Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje przymus utworzenia koalicji, która zapewni stabilne rządy PP. Pierwszy kandydatem zdaniem mediów pozostaje lewicowa partia Socjalistów (PSOE), poza nią do hiszpańskiego parlamentu dostali się przedstawiciele parti Podemos oraz Ciudadanos. Zarówno hiszpańskie jak i światowe media zgodne są co do jednego – wynik ostatnich wyborów tylko i wyłącznie zwiększa polityczną niepewność Hiszpanii.

Ekonomiści banku przestrzegają, aby do najnowszych wiadomości z Hiszpanii podchodzić z rezerwą. Rynek nie zanotował gwałtowniejszych ruchów na wieść o utrzymaniu się przy władzy dotychczasowej partii PP, jednak znacznie bliżej będzie przyglądał się rozmowom dotyczącym utworzenia koalicji. Jednak, jak przyznaje BNP, rozmowy w tej sprawie mogą trwać do końca roku, lub dłużej. Na ten moment większe ruchy odbyły się na obligacjach skarbowych Hiszpanii, EUR – jak wspomniano wyżej – pozostaje niewzruszone na polityczne przetasowania w kraju UE, pozostawiając pałeczkę pierwszeństwa różnicom w polityce monetarnej Europy i Stanów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here