Naga Markets


spadająca cena ropyMiniony miesiąc na rynku ropy zostanie na długo zapamiętany przez inwestorów. Listopad finalnie zakończył się spadkiem cen gatunku WTI o ponad 15 dolarów i była to największa miesięczna wyprzedaż tej dekady, nieznacznie większa niż ta w listopadzie 2014 roku. Historia przypomina, że gracze spodziewający się odwrócenia tendencji spadkowej, swoją szansę upatrywali w spotkaniu kartelu OPEC, które ostatecznie nie zdecydowało się na podjęcie kroków mających na celu wyhamowanie przeceny. Jak będzie tym razem?


Tegoroczne obrady grupy OPEC rozpoczynają się już 6 grudnia, natomiast małe preludium mieliśmy okazję obserwować podczas spotkania grupy G20, na której Władimir Putin negocjował z księciem Arabii Saudyjskiej, Mohammedem bin Salmanem. Panujący na Kremlu prezydent w swoim sobotnim komunikacie nie zdecydował się na konkretny liczbowy przekaz, ale podkreślił osiągnięcie porozumienia w dalszym realizowaniu wspólnej polityki odnośnie wielkości produkcji ropy – może to oznaczać, że Rosja finalnie wyrazi aprobatę dla planów Saudów, którzy chcą znacząco zredukować wydobycie. 

Po stronie Arabii Saudyjskiej decyzja o zmniejszeniu produkcji wcale nie jest taka oczywista. Przy stale rosnącej produkcji w Stanach Zjednoczonych, niektórzy eksperci obawiają się, że taki zabieg zmniejszy udział saudyjskiej ropy w światowym rynku. Wyższe ceny ropy są konieczne, aby utrzymać dochody na wystarczającym poziomie, pomóc gospodarce i sfinansować bardzo ambitne plany transformacji społecznej i gospodarczej realizowanych według progrmau Saudi Vision 2030. Na razie wydaje się, że redukcja jest najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, pomimo zastrzeżeń Nigerii i Libii, które mogą zostać zwolnione z nowego porozumienia. Nie wydaje mi się, że Saudowie pozwolą sobie na powtórkę z roku 2014, kiedy chcąc zaszkodzić amerykańskim łupkom zwlekali z redukcją podaży, notując finalnie deficyt budżetowy. 

Handel ropą umożliwia broker TMS – wypróbuj

W najbliższych dniach cenom ropy zdecydowanie mogą pomóc także dobre wieści ze szczytu G20, a konkretniej z rozmów prezydentów Xi i D.Trumpa. W trakcie rozmowy prezydent Stanów Zjednoczonych miał m.in. zrezygnować z pomysłu drastycznego podniesienia ceł na chińskie produkty w 2019 roku. To zapewne nie koniec handlowych potyczek, natomiast w obliczu ciemnych scenariuszy, taka wiadomość może pomóc rynkom, także ropy.

Z technicznego punktu widzenia należy zwrócić uwagę na bardzo wymowną sytuację na wykresie miesięcznym. Rynek zrealizował formację PA fakey setup i spadek do następnych wsparć na poziomie ok 42 USD jest nadal możliwy – jednocześnie obecny moment nie wydaje się dobrym pomysłem na otwieranie pozycji krótkich.

Notowania ropy WTI
WTI


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here