Naga MarketsGościem kolejnego odcinka Biznes Focus jest Adam Narczewski – Członek Zarządu Domu Maklerskiego Prosper Capital. W rozmowie z Cezarym Andrzejczykiem opowiada o rynku kapitałowym w czasie pandemii, sytuacji na warszawskim parkiecie, debiutach oraz spółkach schodzących z GPW.

Więcej spółek schodzi niż wchodzi na GPW

Wydawać by się mogło, że mimo kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii rynek giełdowy (również polski) jest w dobrym stanie. Indeks WIG20 znajduje się bowiem na najwyższym poziomie od listopada 2019 roku, a WIG najwyżej w historii.Z najnowszego raportu KPMG wynika jednak, że mamy obecnie najmniejszą ilość podmiotów notowanych na głównym parkiecie GPW od ośmiu lat.

– 432 spółki zostały, tylko 7 debiutów i ponad 20 zejść z giełdy. Czy to jest jakiś sygnał dla inwestora indywidualnego, żeby zainteresować się bardziej NewConnectem, albo innymi klasami aktywów, bo giełda przechodzi ciężki okres spowodowany niepewności i nie jest to teraz najlepsze miejsce do lokowania kapitału przez inwestora indywidualnego? – pyta Cezary Andrzejczyk.

Adam Narczewski uważa, że giełda ma obecnie świetny czas. Indeks WIG nie bez powodu znajduje się bowiem na historycznych maksimach. Dostrzega on jednak, że miniony rok był faktycznie wyjątkowy, zakończył się bardzo mocno, bardzo mocnymi akcentami.

– Najwyższe obroty w historii, dynamiczny wzrost od dołków, które indeks zaliczył w marcu i w kwietniu. Więc wydawałoby się, że faktycznie giełda jest w bardzo dobym stanie jest to rynek, na którym należy pomnażać swoje oszczędności – wskazuje Członek Zarządu Domu Maklerskiego Prosper Capital.

Odnosząc się on z kolei do danych przedstawionych rzeź KPMG przyznaje on, iż przedstawiają one drugie oblicze tego rynku.

invest

– Faktycznie, marzec i kwiecień to był ten okres zeszłego roku, kiedy Covid uderzył bardzo mocno w światowe gospodarki. Była taka niepewność co do tego, w którym kierunku pójdzie i gospodarka i rynki kapitałowe. Nie wiedzieliśmy jeszcze jak sobie radzić z tym Covidem i wiele spółek mocno traciło na wartości w tamtym czasie – przyznaje Narczewski dodając, że po tym jak zaczęto mówić o szczepionkach (…) giełdy zaczynały bardzo mocno odbijać.

Dostrzega on, że wielu właścicieli spółek notowanych na GPW mogło uznać, że niskie wyceny były dobrym momentem na wyjście z rynku kapitałowego. Prowadzenie spółki na giełdzie wiąże się bowiem z pewnymi kosztami, z ujawnieniami informacji finansowych więc nie wszyscy może chcieli to kontynuować i uznali, że to jest bardzo dobry moment, żeby spółkę z giełdy ściągnąć.

– Jeżeli chodzi o liczbę debiutów, faktycznie wielu mogło planować debiut w zeszłym roku, ale ze względów typowo związanych z Covidem, z tą niepewnością, mógł przesunąć debiut w czasie i to się dzieje teraz, w tym roku – przyznaje Narczewski odnosząc się do niewielkiej liczby debiutów odnotowanych w 2020 r. dodając, że w tym roku mamy sporo debiutów, sporo firma szykuje się do IPO na giełdzie i faktycznie nastąpiło takie przesunięcie w czasie.

W jego ocenie, akcje spółek giełdowych na zawsze pozostaną jedną z tych klas aktywów, które należy mocno rozważać w inwestowaniu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut | notowania mbank | orlen kurs akcji | allegro akcje | aktualny kurs rubla| kurs korony szwedzkiej złoty | pge akcje | kurs funta online |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułKurs euro do złotego (EUR/PLN) – prognozy dużych instytucji na kolejne miesiące
Następny artykułAkcje Mercator Medical sprzedawane przez insiderów? Komentuje Tomasz Piwoński
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here